Teatr

HartOFFanie Teatrem, wieczór 61 - Bytomski Teatr Wiatyk

30 października - HartOFFanie Teatrem - Bytomski Teatr Wiatyk

HartOFFanie Teatrem, wieczór 61

Wieczór poświęcony historii bytomskiego Teatru Wiatyk

oraz spotkanie z aktorami zespołu

 

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

 

HartOFFanie Teatrem – wieczór 61. - wieczór poświęcony historii bytomskiego Teatru Wiatyk

 

W tym roku mija 35 lat od daty założenia Teatru Wiatyk i 25 lat od śmierci jego twórcy Romualda Czubaka. Jest to niepowtarzalna okazja do przypomnienia postaci Czubaka, jednego z najważniejszych twórców pochodzących z naszego miasta i historii teatru.

 

Teatr Wiatyk powstał w listopadzie 1979 r. w Bytomiu. Założycielem, autorem tekstów i reżyserem spektakli był Romuald Czubak. Siedzibą teatru był bytomski klub studencki Pyrlik, początkowo na ul. Jagiellońskiej, a później na ul. Browarnianej.

Premiery:

1980 – „Gag gratisowy” / „Szybko jak pies”

1981 – „Rozdarcie”

1982 – „Droga z powrotem” / „Die Weile”

1983 – „Hotel pod ciemną gwiazdą”

1985 – „Sen Laubego”

1986 – „Świątynia i serce”

 

Na tle szeregu teatrów „studenckich” czy alternatywnych lat 80-tych XX w. teatr Wiatyk wyróżniał się przede wszystkim tematyką spektakli i modelem gry aktorskiej, czyli eksploracją śląskiej tożsamości regionalnej z jednej strony w połączeniu z punkową ekspresją i stylistyką aktorów na scenie z drugiej. Wszystko to doprawione było absurdalnym humorem.

 

Przywoływanie niemieckiej przeszłości Śląska, antysystemowe teksty polityczno-społeczne oraz  pełen absurdu charakter spektakli nie mogły oczywiście trafić do gusty ówczesnym władzom. Teksty podlegały nieustannym ingerencjom cenzorskim, a spektakle nierzadko odbywały się na zamkniętych pokazach.

Mimo tych przeciwności oraz swoistej specyfiki w warstwie tekstowej i konceptualnej teatr Wiatyk zyskał szerokie grono naśladowców w całej Polsce oraz uznanie poza granicami kraju. Historię teatru definitywnie zakończyła emigracja Romualda Czubaka do Niemiec w 1988 r. i jego tragiczna śmierć w miejscowości Neustadt an der Weinstraße w Nadrenii-Palatynacie w 1989 r.

 

W archiwach teatru zachowały się bowiem filmowe rejestracje kilku spektakli teatru. Materiał ten obejmuje ponad 2 godziny filmu, z czego w siedzibie BCK-u zaprezentowany zostanie jeden cały spektakl oraz krótkie fragmenty pozostałych (maks. 1 h).

 

 (na podstawie materiałów zespołu)

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z aktorami Teatru Wiatyk.

 

Organizatorzy prezentacji: BECEK i Stowarzyszenie im. Ignacego Hakuby z siedzibą w Bytomiu.

 

30 pazdziernika 2014, 18:00 Bytomskie Centrum Kultury Plac Karin Stanek 1 www.becek.pl

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca