Teatr

KassandER – premiera spektaklu Alexandry Kazazou i Przemysława Błaszczaka

 

29 stycznia o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się premiera spektaklu Alexandry Kazazou i Przemysława Błaszczaka. Spektakl opowiada o spotkaniu Kasandry z Apollem. Kolejne pokazy 30 i 31 stycznia.

 

Grecki dramatopisarz Dimitris Dimitriadis przetworzył znany mit, nad którym pracowali aktorzy, reżyserka Io Voulgaraki oraz Magdalene Avgerinou i Karol Jarek. Mityczny bóg Apollo zakochuje się w Kasandrze, córce Priama i Hekuby, i ofiarowuje jej dar widzenia przyszłości, aby ją uwieść. Kasandra przyjmuje dar Apolla, ale odmawia pójścia z nim do łóżka. Apollo ją przeklina, sprawiając, że ludzie nigdy nie uwierzą jej wizjom. Tak wygląda to w starożytnym micie: historia miłosna, która nie miała szansy się rozwinąć. W interpretacji Dimitrisa Dimitriadisa Kasandra zgadza się przespać z Apollem. Jak wygląda ich spotkanie?

Jak podkreśla reżyserka spektaklu, Io Voulgaraki: „Historia Kasandry i Apolla to historia niemożliwego związku dwóch stworzeń, które nie mają wspólnej przyszłości, mogą więc zasmakować miłości jedynie tu i teraz. „Tu i teraz” to wszystko, co mają. Pragnienie dominacji, przejęcia kontroli, zemsty, wyznania, wysłuchania, oddania się, zapomnienia o swoich ograniczeniach, odnalezienia innych; pragnienie, by być pożądanym, strach przed stratą, strach przed zagubieniem siebie – to tylko część elementów, które składają się na ich miłość. Dzięki niej stają się własnym „zwierciadłem”, w którym dostrzegają nowe, nieznane im dotąd twarze. Odkrywają wielkie i małe prawdy i dzielą się z nami swoimi odkryciami”.

Spektakl powstał na podstawie „Ewangelizacji Kasandry” Dimitrisa Dimitriadisa w przekładzie Iliasa Wrazasa. Po pokazie 31 stycznia odbędzie się spotkanie z autorem tekstu Ewangelizacja Kasandry, oraz Iliasem Wrazasem, tłumaczem.

 

Bilety do nabycia na portalu Biletin oraz w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.p,l tel. 71 34 45 320).

 

Więcej: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1789&lang=pl

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 stycznia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca