Teatr

Majówka z Teatrem Muzycznym, Toruń

W długi majowy weekend Teatr Muzyczny zaprasza na spektakl muzyczny o Billie Holiday „Lady Day w Emerson Bar & Grill” z Anną Sroką-Hryń i Włodzimierzem Nahornym. Premiera spektaklu odbędzie się 2 maja 2015 r. o g. 19:00 w siedzibie teatru.

W kwietniu tego roku przypada setna rocznica urodzin Billie Holiday. „Lady Day w Emerson Bar & Grill” przypomina postać tej wybitnej artystki, której twórczość odegrała niezwykłą rolę w rozwoju muzyki jazzowej. Spektakl opowiada o jednym z ostatnich koncertów czarnoskórej divy. W podłym nocnym klubie Billie śpiewa dawne przeboje, a pomiędzy nimi wspomina swoje życie. W rolę zniszczonej wieloletnim zażywaniem narkotyków i alkoholu wokalistki wciela się Anna Sroka-Hryń. Na scenie partneruje jej Włodzimierz Nahorny, który gra Jimmy’ego Powersa – akompaniatora i opiekuna Billie.

 

Duet Anna Sroka-Hryń – Włodzimierz Nahorny gościł w Teatrze Muzycznym w listopadzie zeszłego roku z recitalem piosenek Billie Holiday. Śpiewająca aktorka znana jest toruńskiej publiczności także z zeszłorocznej edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Sroka-Hryń jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie i współzałożycielką Studia Teatralnego Koło. Pierwsze kroki stawiała na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wcielając się w rolę Edith Piaf. Przez wiele lat była związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Koncertuje z własnymi recitalami. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt ról dubbingowych, serialowych i filmowych. Włodzimierz Nahorny to pianista, saksofonista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Laureat wielu nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. I nagrody na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967 oraz I nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1972 i 1973 r.). W 2000 otrzymał statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000, w 2011 roku otrzymał honorową nagrodę Złotego Fryderyka. Jest kompozytorem najsłynniejszej powojennej polskiej piosenki „Jej Portret”.

 

Spektakl w reżyserii Natalii Babińskiej, poza pokazem premierowym, będzie można w oglądać również w ostatni dzień majówki, 3 maja, a także w terminie późniejszym - 28 i 29 maja. Wszystkie spektakle grane są o g. 19:00 w siedzibie Teatru przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu. Bilety w cenie 45 zł normalny, 40 zł ulgowy.

 

Lady Day w Emerson Bar&Grill (Lady Day at Emerson Bar&Grill)

Lanie Robertson

Przekład: Lukas Adamczyk

Polskie teksty piosenek: Wiesława Sujkowska

Reżyseria: Natalia Babińska

Obsada: Anna Sroka-Hryń, Włodzimierz Nahorny

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 kwietnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca