Teatr

„Aktorzy żydowscy” - 29 maja premiera Smolar w Żydowskim

29 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie w ramach obchodów 65-lecia jego istnienia odbędzie się premiera pt. „Aktorzy żydowscy” w reżyserii Anny Smolar. Spektakl ten, to fantazja na temat aktorów Teatru Żydowskiego. Zespołu o niejasnym statusie - bardziej „aktorzy”, czy bardziej „żydowscy”? Kolejne pokazy 30-31 maja i 9-10 czerwca.

„Aktorzy żydowscy" to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Uwięzieni w nieustannym próbowaniu pierwszej sceny spektaklu, którego premiera od kilkudziesięciu lat nie ujrzała światła dziennego uciekają w opowieść o sobie, próbują zdefiniować paradoksy nie pozwalające im zrobić kolejnego kroku, uciec od etykiet i uproszczeń. Zamknięci w kapsule czasowej przemierzają kolejne momenty własnych historii, uwięzieni w przeszłości, ale i w oczekiwaniach stawianych im przez otoczenie. Nie widzą teraźniejszości, bo wiąże ich pamięć i konieczność pamiętania o przeszłości i kontekście miejsca. Próba uwolnienia się od pamięci jest herezją, powtarzanie tego samego – przekleństwem. 

Szóstka aktorów prowadzi opowieści oparte na własnych życiorysach, doświadczeniach, wahaniach. Żaden z nich nie może jednak zagwarantować, że powie tylko prawdę. Ta fantazja oparta jest na osobistej opowieści, ale daleka od dokumentalnej prawdy. Zmyślenie bywa więcej warte, kiedy gwarancją jego prawdziwości staje się własna twarz. Ale czy twarz aktora może być wiarygodna? Dlatego mimo pozorów wiarygodności trzeba przyjąć założenie, że opinie postaci aktorów w spektaklu nie zawsze są opiniami aktorów grających w spektaklu. 

 

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/aktorzy-zydowscyhttp://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/aktorzy-zydowscy-premiera

Data premiery: 29 maja 2015 r.

Kolejne terminy: 30.05, 31.05, 09.06, 10.06

Miejsce premiery: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Reżyseria: Anna Smolar

Scenariusz: Michał Buszewicz

Muzyka: Dominika Korzeniecka

Scenografia i kostiumy: Anna Met

Obsada: Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Malgorzata Trybalska, Jerzy Walczak

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 maja 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca