Teatr

Malowany tańcem gest serca - taniec Khatak

CHANDRANEEV DAS, mistrz hinduskiego tańca Kathak wystąpi w Warszawie, na zaproszenie Fundacji Art of Living Polska, w ramach charytatywnego programu Podaruj Wakacje Dzieciom. Celem programu jest zbiórka pieniędzy na wakacyjny wypoczynek dla dzieci z domów dziecka oraz biednych rodzin. W zeszłym roku, dzięki ofiarności darczyńców, ponad pięćdziesięcioro dzieci uczestniczyło w letnich i zimowych wyjazdach.

 

27 czerwca 2015 roku, w pierwszym dniu tegorocznych wakacji, ten utalentowany indyjski tancerz zabierze nas w symboliczną podróż po starożytnych Indiach. Wyszukane gesty, specjalne pozy, rytmiczne ruchy przy akompaniamencie dźwięków z tabli i sarangi oraz dzwoneczków (ghurango) zawieszonych u nóg artysty, przeniosą nas w mistyczną atmosferę hinduskich opowieści i legend. Atmosfera wykreowana muzyką i tańcem przybliży nam ducha starożytnych Indii. 

 

Taniec Kathak, to jeden z klasycznych stylów tańca hinduskiego. Nazwa pochodzi od słowa katha - bajka, opowiadanie. Tradycja wywodzi się od mitycznego barda Kathaksa, który żył 2000 lat temu, podróżował od wsi do wsi i zarabiał na życie opowiadaniem legend, tekstów świętych ksiąg i hymnów religijnych. Jako środków wyrazu używał tańca i śpiewu. Styl ten jest charakterystyczny dla północnych Indii. Wywodzi się najprawdopodobniej z połączenia kultur indyjskiej i muzułmańskiej. Istnieje teoria, że od kathaku pochodzi taniec flamenco, co jest związane z indyjskim pochodzeniem Romów. Oba te tańce charakteryzują podobne ruchy rąk i nóg oraz podobna rytmika. 

 

Chandraneev Das jest hinduskim tancerzem młodego pokolenia, który chętnie korzysta z tradycji. Jego wszechstronnej edukacji towarzyszy bogate doświadczenie sceniczne i choreograficzne. Tancerz ma na swoim koncie wiele krajowych i międzynarodowych nagród. 

Fundacja Art of Living Polska ma zaszczyt zaprezentować Warszawiakom talent tego młodego artysty i zaprasza na blisko godzinny występ tancerza w sobotę, 27 czerwca 2015, o godzinie 18.00, do gmachu Biblioteki Publicznej przy ul. Koszykowej 26 (wejście III). 

Po występie będą Państwo mieć okazję spróbowania smakołyków tradycyjnej kuchni hinduskiej. 

 

Fundacja Art of Living jest ogólnoświatową organizacją NGO, której działalność koncentruje się na aktywności charytatywnej oraz programach edukacyjnych. Z działalności fundacji skorzystały miliony osób w 146 krajach. Fundacja została powołana przez Sri Sri Ravi Shankara w roku 1982. Polski oddział Fundacji AOL od zeszłego roku prowadzi regularny program dofinansowania i organizowania wypoczynku dla dzieci z domów dziecka oraz ubogich rodzin. 

 

Dzięki tym razem zdobytym środkom kolejne dzieci będą mogły skorzystać z wyjazdów, które inaczej byłyby dla nich nieosiągalne. 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 czerwca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca