Teatr

„Desarraigo” – wykład mistrzowski

María Isabel González Múñoz, która współpracowała z Ryszardem Cieślakiem i Reną Mirecką, poprowadzi w najbliższy poniedziałek 22 czerwca o godz. 18.00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego wykład poświęcony spektaklowi „Desarraigo”.


Spektakl „Desarraigo” w reżyserii Ryszarda Cieślaka i Maríi Isabel González Múñoz miał swoją premierę 8 września 1984 roku w Hiszpanii, w El Teatro Municipal de Albacete, 30 września tego samego roku został zaprezentowany podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Teatru Klasycznego w Almagro (Hiszpania). Współreżyserka i współautorka scenariusza opowie o swojej współpracy z Ryszardem Cieślakiem. Wykład będzie ilustrowany fotografiami i materiałem filmowym. Jak podkreślał Ryszard Cieślak: „Nie opowiadamy historii jakiejś szczególnej miejscowości, proponujemy metaforę, przypowieść dotyczącą ludzi szukających nowego i lepszego życia, ludzi z ich obawami i nadziejami. Z tego też powodu akcja rozgrywa się w ostatnią noc przed opuszczeniem wioski. Wspomnienia, fantazje, wrogowie i chwile radości wracają raz jeszcze. Wszystko dzieje się jakby na granicy między rzeczywistością i marzeniem sennym”.

 

Ryszard Cieślak urodził się 9 marca 1937 w Kaliszu, zmarł 15 czerwca 1990 w Houston. Po ukończeniu liceum w Kaliszu studiował na politechnikach w Łodzi i Krakowie, a od 1957 na Wydziale Lalkarskim krakowskiej PWST. Tam poznał Grotowskiego, który w roku 1961, jeszcze przed uzyskaniem dyplomu, zaangażował go do Teatru 13 Rzędów w Opolu. W zespole tym pracował aż do jego samorozwiązania w roku 1984. W pierwszych latach grał m.in. Ezawa i Hektora w „Akropolis” (1962) oraz Wagnera, Waldesa i Benwolia w „Tragicznych dziejach doktora Fausta” (1963), gdzie zwrócił na siebie uwagę Grotowskiego. Efektem bliskiej współpracy aktora i reżysera była wielka kreacja w „Księciu Niezłomnym” (1965). Do legendy przeszedł także Ciemny w „Apocalypsis cum figuris” (1969; m.in. nagroda dla najlepszego aktora off-Broadway). W latach 70. Cieślak aktywnie uczestniczył w pracach nad „Special Project” (1973–75) – był kluczową postacią we wczesnej fazie prac parateatralnych. W następnym okresie prowadził liczne staże i warsztaty w kraju i za granicą. W 1981 roku pod jego kierunkiem powstało ostatnie przedstawienie Laboratorium – „Thanatos polski. Inkantacje”. Od 1982 roku pracował głównie za granicą jako aktor (m.in. „Mahabharata” w reżyserii Petera Brooka, 1985), reżyser (m.in. „Aleph. Impressioni da un Inferno”, Pontedera 1983; „Peer Gynt, Ǻrhus” 1987) i pedagog (m.in. New York University Tisch School of Arts).
Więcej informacji: www.grotowski.net/encyklopedia/cieslak-ryszard

 

Wykład zorganizowano w ramach wykładów mistrzowskich Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, w związku z 25. rocznicą śmierci aktora. Współorganizatorem wydarzenia jest przez Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 czerwca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca