Teatr

„Aktorzy żydowscy” Anny Smolar pierwszego dnia na Festiwalu Singera

Pierwszego dnia Festiwalu Singera Fundacja Shalom wraz z  Cafe Kulturalna oraz barStudio zapraszają na spektakl w reżyserii Anny Smolar „Aktorzy żydowscy” (22.08 g. 12.00).  Po raz drugi w czasie festiwalu sztuka ta zostanie zaprezentowana jako impreza towarzysząca na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego, w miejscu premiery spektaklu (27.08 g. 17.00). Sztuka ta została ogłoszona przez kilku krytyków jednym z najciekawszych wydarzeń teatralnych sezonu!

 

 

„Aktorzy żydowscy" to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Uwięzieni w nieustannym próbowaniu pierwszej sceny spektaklu, którego premiera od kilkudziesięciu lat nie ujrzała światła dziennego uciekają w opowieść o sobie, próbują zdefiniować paradoksy nie pozwalające im zrobić kolejnego kroku, uciec od etykiet i uproszczeń. Zamknięci w kapsule czasowej przemierzają kolejne momenty własnych historii, uwięzieni w przeszłości, ale i w oczekiwaniach stawianych im przez otoczenie. Nie widzą teraźniejszości, bo wiąże ich pamięć i konieczność pamiętania o przeszłości i kontekście miejsca. Próba uwolnienia się od pamięci jest herezją, powtarzanie tego samego – przekleństwem. Szóstka aktorów prowadzi opowieści oparte na własnych życiorysach, doświadczeniach, wahaniach. Żaden z nich nie może jednak zagwarantować, że powie tylko prawdę...

 

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/aktorzy-zydowscy

Spektakle: 22.08. g. 12.00 na Placu Defilad (spektakl plenerowy, wstęp wolny) oraz 27.08. g. 17.00  w Teatrze Żydowskim, Plac Grzybowski 12/16 (impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56)

 

„Aktorzy żydowscy” to prawdziwy popis aktorów Teatru Żydowskiego – dowód, że nie mają żadnych powodów do kompleksów. Są błyskotliwi, powściągliwi, a zarazem charyzmatyczni. Gwiazdy, które nie gwiazdorzą, ba – gwiazdy, które mało kto zna. („Wreszcie Teatr Żydowski”, Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza – Stołeczna)

 

Dzisiaj zamiast jarmarku, z czego Żydowski słynął, dostajemy kawał intelektualnej roboty, którą w subtelną całość złożyła Anna Smolar. („Spadną państwo z krzeseł”, Mike Urbaniak, www.wysokieobcasy.pl)

 

Reżyseria: Anna Smolar, scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz, muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka, scenografia i kostiumy: Anna Met, asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz

Występują: Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak

 

Anna Smolar – polsko-francuska reżyserka teatralna, tłumaczka. W 2001 roku założyła w Paryżu zespół La Compagnie Gochka. Od 2005 roku reżyseruje w Polsce, m.in.: „Zamianę” Paula Claudela w Teatrze Śląskim, „Maestro” Jarosława Abramowa-Newerlego w Laboratorium Dramatu w Warszawie, „Jedną ręką” Joëla Pommerata w Teatrze Studio, „Panią z Birmy” w Teatrze Polonia, „Obcego” Alberta Camus w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, „Wariatkę z Chaillot” w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku. W Opolu w Teatrze im. Kochanowskiego wystawiła „Aktorów prowincjonalnych” i „Bullerbyn”. W Nowym Teatrze w Warszawie wyreżyserowała spektakle „Enter” i „Pinokio”.

 

 

XII edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 22 a 30 sierpnia 2015 r. w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Austriackim Forum Kultury, na Placu Defilad oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest ponad sto wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji. Podobnie jak w zeszłym roku, wydarzenia festiwalowe odbędą się nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Leoncinie, Radzyminie oraz Biłgoraju, a także Nowym Jorku, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom. Założycielką fundacji i dyrektorem generalnym jest Gołda Tencer – aktorka, reżyser, dyrektor Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

 

Szczegóły programu na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 sierpnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca