Teatr

Lalki opanują Warszawę (10. Festiwal "Lalka też Człowiek")

Forma przedstawień oscyluje często między performancem, koncertem, animacją i tradycyjnym spektaklem. „Lalka też Człowiek” pozostając w awangardzie jest zarazem festiwalem popularnym zbierającym regularnie komplet publiczności. Od początku organizatorem wydarzenia jest Unia Teatr Niemożliwy.

 

W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu „Lalka też Człowiek”. To największy w Polsce i jeden z największych, a zarazem najważniejszych festiwali teatru lalkowego dla dorosłych w Europie. Ale wydarzenie to nie tylko spektakle najbardziej uznanych grup z całego świata, to także pokazy filmów animowanych, wystawy oraz spotkania.

 

 

Od swojej pierwszej edycji w 2006 roku „Lalka też Człowiek” wykracza poza stereotypowe pojmowanie teatru lalkowego. Pokazuje sztuki dla dorosłych, często trudne, intrygujące, odnoszące się do współczesnych problemów i zagadnień. Jednym z celów, jakie stawiają sobie twórcy Festiwalu jest konfrontacja dwóch światów – filmu i teatru. Forma przedstawień oscyluje często między performancem, koncertem, animacją i tradycyjnym spektaklem. „Lalka też Człowiek” pozostając w awangardzie jest zarazem festiwalem popularnym zbierającym regularnie komplet publiczności. Od początku organizatorem wydarzenia jest Unia Teatr Niemożliwy.

 

 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, widzowie będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt filmów i spektakli z całego świata. Wśród nich m.in. „Antygonę”, holenderskie przedstawienie w reżyserii Nicole'a Beutlera i Ulrike'a Quade, „Micro-Shakespeare” w reżyserii Totiego Toronella, „Teatr cudów” Cervantesa w wykonaniu hiszpańskiego teatru La Máquina Real oraz słowackiego „Don Juana” wyreżyserowanego przez Ivana Gontko. Wśród teatrów pojawią się także grupy z Rosji, Izraela, Portugalii i Iranu. W Warszawie spotkają się także polskie teatry lalkowe. Widzowie będą mogli obejrzeć widowiska z pogranicza kabaretu i musicalu, jak „Kazio Sponge Show” w reżyserii Anny Makowskiej-Kowalczyk czy „Sklepy cynamonowe” z formą inscenizacyjną w estetyce teatru cieni w wykonaniu kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

 

 

Na program części filmowej festiwalu, poza konkursem, składają się: sekcja poświęcona jednemu z największych mistrzów współczesnej animacji - Williamowi Kentridge'owi, przegląd filmów nagrodzonych na tegorocznym festiwalu Animator w Poznaniu, animowane filmy muzyczne wyselekcjonowane przez krytyczkę filmową Nancy Phelps oraz wykład mistrzowski Itamara Daube – wykładowcy Shenkar College of Engineering, Design and Art w Izraelu. W tym roku po raz pierwszy organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych Młodych Twórców, którego celem jest prezentacja i popularyzacja światowego kina animowanego wśród dorosłych. Konkurs skierowany jest do osób do 30. roku życia.

 

 

X Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, 12-20 października, Warszawa, Instytut Teatralny, Teatr WARSawy, Kino KC, szczegółowy program: www.lalkatezczlowiek.eu

 

 

Festiwal współfinansowany jest m.in. przez M. st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca