Teatr

Spotkanie z Włodzimierzem Hermanem w Instytucie Grotowskiego

„Kierkegaard. Filozof na scenie” – spotkanie z Włodzimierzem Hermanem

 

Współtwórca Teatru Kalambur, Włodzimierz Herman, opowie w Instytucie Grotowskiego o swojej książce „Kierkegaard. Filozof na scenie”.

 

21 września 2015 o godz. 18.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego odbędzie się spotkanie z Włodzimierzem Hermanem. Wstęp do książki „Kierkegaard. Filozof na scenie” napisał dr Jacek Prokopski, posłowie prof. Janusz Degler, który poprowadzi spotkanie. Publikacja ukaże się nakładem Oficyny Wydawniczej Atut – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2015. Prof. Edward Kasperski w następujący sposób ocenia pozycję: „Książka nie jest – wbrew tytułowym sugestiom poszczególnych części – naukowym studium o Kierkegaardzie. Jest to natomiast próba uwspółcześnionej, publicystycznej beletryzacji i teatralizacji niektórych wątków pojawiających się w myśli i twórczości duńskiego pisarza i myśliciela, odbieranych częstokroć przez pryzmat biografii i subiektywnych przeżyć piszących o nim autorów [Włodzimierza Hermana, Janusza Deglera i Jacka Prokopskiego], a także historycznych wspomnień o działalności wrocławskiego Teatru Kalambur. Sama w sobie książka, która wysuwa na pierwszy plan pisarstwo Duńczyka, świadczy natomiast o sugestywnym oddziaływaniu tegoż na wrocławskich autorów oraz o ich próbach «uwewnętrznienia» (termin Kierkegaarda) jego tyleż bogatego i różnorodnego dorobku, co jednocześnie nadal zagadkowego i niezmiernie trudnego do jednoznacznej i w pełni przekonującej interpretacji”.

 

Włodzimierz Herman jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego; współtwórcą Teatru Kalambur, którego był kierownikiem artystycznym w latach sześćdziesiątych; animatorem kultury i reżyserem teatralnym, m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wyreżyserował słynny spektakl „Szewcy”, a także w Królewskim Teatrze w Kopenhadze. W swoim dorobku ma ponad 70 produkcji teatralnych; wystawiał sztuki polskich autorów za granicą. Współtwórca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Otwartych we Wrocławiu. Obecnie mieszka w Danii. Jest tłumaczem z języka duńskiego. Działa w Duńsko-Polskim Związku Kulturalnym. Utrzymuje ścisłe kontakty z Polską, szczególnie z Wrocławiem.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Na miejscu będzie można nabyć książkę, której dotyczyć będzie rozmowa „Kierkegaard. Filozof na scenie”.

 

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1890&lang=pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca