Szczęśliwa siódemka

Fantazja polska

3 kwietnia 2019–8 maja 2019

Czy Ty to Ty?

19 marca 2019–17 maja 2019

Nasze Żony

26 kwietnia 2019–23 czerwca 2019

Demon Teatru

22–24 marca 2019

CIOTKA KAROLA 3.0

8–11 maja 2019

Przekręt (nie)doskonały

31 marca 2019–29 maja 2019

Piotruś Pan

30 marca 2019–9 czerwca 2019

Bohaterowie 7. Improwizacji radzą sobie z postaciami doskonale, wywołując na widowni salwy śmiechu, choć, jak zapowiada Agata Duda-Gracz w "Improwizacjach nie chodzi o to, aby było śmiesznie”

Siedmioro aktorów, siedem listów, siódme Improwizacje w Capitolu. Projekt pomyślany przez Agatę Dudę-Gracz, który ma na celu pokazanie "nie show, nie popisu, ale kawałka warsztatu, czegoś, co dzieje się zazwyczaj w intymnej przestrzeni sali prób i jest jedną z najciekawszych rzeczy w teatrze – szukaniem". Dwie godziny przed wejściem na scenę aktorzy otrzymują listy z dość enigmatyczną charakterystyką postaci, które będą odgrywać. Nie znając wzajemnie treści swoich listów, improwizują, za każdym razem tworząc na scenie pełnoprawny, fabularny spektakl.

 

Inaugurujące sezon w Capitolu Improwizacje Agaty Dudy-Gracz były, z dwóch powodów, inne niż wszystkie dotychczasowe. Po pierwsze reżyserka zadbała o element zaskoczenia w postaci Magdy Kumorek, współpracującej z wrocławskim teatrem aktorki, która do ekipy improwizujących dołączyła dopiero w połowie performensu, chociaż nie była zapowiadana jako członek obsady wrześniowego pokazu. Po drugie – tym razem bohaterowie losowali postacie, które przyszło im na scenie odegrać, dotąd Duda-Gracz rozpisywała role intencjonalnie biorąc pod uwagę warunki i możliwości aktorów.

 

Adrian Kąca, Sambor Dudziński, Wojciech Solarz, Michał Staszczak, Wojciech Żołądkowicz i Sabina Misakiewicz wcielili się w rolę kobiet po przejściach, które spotykają się w kręgu grupy wsparcia, aby porozmawiać o swoich problemach z mężczyznami. A te, jak się okazuje, ma każda bez wyjątku. Wdowa, feministka, ofiara przemocy domowej czy kobieta, która pod swój dach przygarnęła chore dziecko męża z innego małżeństwa.

 

Kobiety spotykają się, to istotne, na ringu, co pozostaje symboliczne dla całej sytuacji. Walczą nie tylko z otaczającymi je problemami, ale tutaj, na scenie, także między sobą, bo jako kobiety nie potrafią dojść do porozumienia. Nawet wówczas, gdy bohaterka Magdy Kumorek wkracza na ring z super-innowacyjnym rodzajem terapii grupowej. Wystarczy opowiedzieć o problemie, puścić bańkę mydlaną i zjeść czekoladkę, aby kłopoty zniknęły. Aktorka wprowadziła na scenę energię, którą udało jej się obdzielić całą widownie i całkowicie zmienić kierunek scenicznego dziania się.

 

Bohaterowie 7. Improwizacji radzą sobie z postaciami doskonale, wywołując na widowni salwy śmiechu, choć, jak zapowiada Agata Duda-Gracz w Improwizacjach „nie chodzi o to, aby było śmiesznie”. Trudno jednak tego komizmu uniknąć, w sytuacji, gdy po scenie wirują za ciasne dla męskich ciał sukienki i stukają obcasy, za małe na męskie stopy.

 

Niemniej, jak co miesiąc, udało się artystom wybranym przez Dudę-Gracz osiągnąć wyznaczony im przez projekt Improwizacji cel – zagubić się w poszukiwaniu. Oglądanie na scenie aktorów w szczytowej formie, nieskrępowanych scenariuszem czy tekstem dramatu, jest przyjemnym doświadczeniem, tym bardziej, kiedy oni sami nie wiedzą, co rzeczywiście uda im się w toku poszukiwań odnaleźć.

 

 

 

Wrocławski Teatr Capitol

Improwizacje #7

28.09.2015

Włącza i wyłącza: Agata Duda-Gracz

Improwizują: Adrian Kąca, Sambor Dudziński, Wojciech Solarz, Michał Staszczak, Wojciech Żołądkowicz, Magda Kumorek i Sabina Misakiewicz

Zdjęcia


Karolina Obszyńska

Karolina Obszyńska

30 lat Wrocław
41 artykułów
Ministerstwo Kinematografii
Ministerstwo Teatru


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło