Teatr

„Dybuk” Mai Kleczewskiej w Teatrze Żydowskim

Po raz pierwszy w tym sezonie będziemy mogli zobaczyć spektakl „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Pokazy odbędą się 16 i 17 października o godzinie 19.00 oraz 18 października o godzinie 18.00. Warto podkreślić, że „Dybuk” to jedna z najczęściej komentowanych premier minionego sezonu!

 

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

 

Bo cały „Dybuk” to synteza przeciwieństw, żonglerka stylami i nastrojami. Demonstracja tego, do czego Teatr Żydowski okazuje się być zdolny. (Witold Mrozek, Gazeta.pl)

 

Miejsce: Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk

Terminy:  16.10, 17.10 godz. 19.00, 18.10 godz. 18.00

Czas trwania: 2 godziny bez przerwy

Bilety: do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl  oraz w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca