Teatr

„Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” 14 października w Teatrze Żydowskim

14 października w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się spektakl „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” w reżyserii Wojciecha Klemma.

 

Projekt „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” poświęcony jest zjawisku przerwanych biografii pokoleniowych, które utrudnia, a niekiedy uniemożliwia odtworzenie tożsamości kulturowej jednostki. Poszukiwania Autorów nie skupiają się wyłącznie na skomplikowanych kolejach historii, ale dotyczą takich problemów jak przemilczenie, tajemnica, wstyd, zakłamanie, dzięki czemu do tematu odnajdywania „żydowskiej prawdy o sobie” podchodzą od strony bardziej społecznej niż martyrologicznej.

 

Quasi-dokumentalna struktura dramaturgiczna tekstu przedstawia biografie „przemilczanych” tak, jakby każda z historii była schematem, sposobem na odcięcie się od przeszłości. Przeszłości naznaczonej przemocą, lękiem, zagubieniem. Mechanizmy zamazywania korzeni stają się w tekście fantazmatami, wokół których, jak wokół alternatywnej, skrzywdzonej i fałszywej biografii toczy się życie postaci zbiorowo nazywanych jako AŻP. Kolejne warstwy wykorzeniania i sprytnych przemilczeń, bełkotliwych wyjaśnień w strukturze tekstu doprowadzają do tego, że bohaterowie, żyjący w świecie tajemnicy i lęku o prawdziwej tożsamości, dyskutować mogą jedynie podczas terapeutycznego spotkania Anonimowych Żydów Polskich. Choć nieświadomi prawdy o przeszłości w dorosłym życiu obarczeni są traumami i obsesjami tych, którzy, niekiedy w dobrej wierze, starali się w ich biografiach „zafałszować” żydowską tożsamość. Pełni lęku, zawstydzeni ale i ciekawi siebie spotykają na tajnych sesjach, by nauczyć się opowiadać siebie.

 

Realizatorzy:

 

Reżyseria – Wojciech Klemm

Scenariusz – Michał Pabian

Muzyka – Dominik Strycharski

 

Strona spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/rodziny-ktorych-nie-ma-czyli-anonimowi-zydzi-polscy-0

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca