Odklejanie – pokaz dedykowany Marcie Steiner

Plastiki

18–19 lipca 2019

Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś

19 lipca 2019

Pociągi pod specjalnym nadzorem

18 lipca 2019

Miarka za miarkę

27–28 lipca 2019

Obrzydliwcy

28 lipca 2019

Irańska konferencja

27–28 lipca 2019

Harper

6–7 lipca 2019

14 listopada Instytut Grotowskiego organizuje nadzwyczajny pokaz dedykowany Marcie Steiner, antropolożce teatru, która w grudniu 2012 zapadła na zespół Guillaina-Barrégo.

 

    Spektakl „Odklejanie («Ileż jeszcze trzeba odkleić»)”, który zostanie zaprezentowany 14 listopada o godz. 18.00 w Studiu Na Grobli przygotowano na podstawie wydanej niedawno książki rumuńskiego pisarza Maxa Blechera „Zabliźnione serca” oraz poruszającej historii choroby i powolnego zdrowienia Marty Steiner – czterdziestodwuletniej kobiety, aktywnej zawodowo matki i żony, która doznała nagłego paraliżu na skutek GBS (zespół Guillaina-Barrégo).

 

    Zarówno książka, jak i dokumentalna opowieść Marty dotyczą sytuacji, w której ciało pewnego dnia odmawia posłuszeństwa, podczas gdy umysł i emocje pozostają sprawne. Bohater „Zabliźnionych serc”, Emanuel, zakuty w gipsowy gorset w sanatorium w Berck, przeżywa miłosne uniesienie i śmierć przyjaciela oraz odkrywa nowy kierunek swojej drogi życiowej. Jego losy są uzupełnione o wywiady z Martą Steiner – kobietą o wielkiej woli zdrowienia, opowiadającej bardzo szczerze o swoich przeżyciach z okresów przed chorobą i po niej. Bohaterowie stawiają sobie pytania o życie i jego sens, a także o to, jak zaadaptować się do sytuacji, kiedy nic nie jest już takie samo jak przedtem.

 

    Katarzyna Markowska, aktorka występująca w spektaklu, poznała Martę Steiner na wyjazdowym warsztacie jogi. Podczas tłumaczenia ułożenia ciała w jednej z jogicznych asan Markowska użyła porównania do marionetki poruszanej sznurkami, przez co Marta Steiner od razu odgadła, że łączy je wspólne zainteresowanie teatrem. Rozmowy o teatrze stały się początkiem przyjaźni. Dwa lata później Markowska przeczytała książkę Maxa Blechera „Zabliźnione serca”. Lektura książki zbiegła się z jej wypadkiem, w wyniku którego złamana noga na dwa miesiące unieruchomiła ją, uniemożliwiając wszelką aktywność ruchową oraz wykonywanie pracy aktorki i nauczycielki jogi. W tym samym czasie przyszła z Berlina odpowiedź na list, który przesłała do Marty Steiner półtora roku wcześniej, kiedy dowiedziała się, że na skutek szczególnie ostrego przypadku choroby GBS Marta Steiner w ciągu kilku godzin została zupełnie sparaliżowana.

 

Po wielu miesiącach leczenia i rehabilitacji spędzonych w berlińskich szpitalach i klinikach – miesięcy, podczas których odłączenie każdej kolejnej igły i rurki oraz choćby minimalne poszerzenie zakresu ruchu ciała i stopnia „odklejania” go od szpitalnego łóżka, było wielkim krokiem ku zdrowieniu, Marta mogła jednym, najbardziej „odklejonym” palcem samodzielnie pisać krótkie listy.

 

Jak wspomina Katarzyna Markowska: „Wspólne doświadczenia bólu i bezradności spowodowanej przymusowym fizycznym bezruchem oraz pytania o sytuację, w której ciało ze służącego nam wehikułu przemienia sią w więzienie, stały się inspiracją do stworzenia spektaklu. «Odklejanie» opowiada o procesie przywracania ciału możliwości odczuwania i poruszania nim, a także o przeżyciach i emocjach osoby, która z chwili na chwilę zostaje «zamurowana» we własnym ciele, co pozbawia ją zdolności wykonywania nie tylko wszelkich aktywności ruchowych, ale też możliwości samodzielnego funkcjonowania w najmniejszych codziennych czynnościach, przez co nasze własne ciało na nieprzewidywalnie długi czas staje się marionetką w rękach innych, często obcych nam osób, a także wydających dziwne dźwięki maszyn”.

 

    Marta Steiner obecnie, dzięki regularnym ćwiczeniom i opiece rehabilitacyjnej stawia pierwsze samodzielne kroki, równocześnie kontynuując swoją pracę badawczo-naukową związaną z antropologią teatru, za którą kilka miesięcy temu otrzymała tytuł habilitacyjny na Uniwersytecie Wrocławskim.

 

    Izabela Młynarz, koordynatorka wydarzenia w Instytucie Grotowskiego, zachęca: „Na spektakl zapraszamy serdecznie rodzinę, przyjaciół i współpracowników Marty, osoby które towarzyszyły jej podczas długich miesięcy mozolnego «odklejania się» i powracania do zdrowia, a także wszystkich, którzy zainteresowani są tematem cielesności oraz sposobami wyrażania jej za pomocą środków artystycznych oraz konstytuowaniem się ciała aktora w przestrzeni teatru. Od serca dziękujemy też za wszystkie zakupione na spektakl bilety-cegiełki, z których dochód zostanie w całości wpłacony na fundację Marty opłacającej koszty związane z jej opieką i rehabilitacyjną. Dziękujemy też wrocławskiej Szkole Jogi Namaste za wsparcie naszych działań – każdy, kto w listopadzie lub grudniu przy zakupie dowolnego karnetu w Szkole Jogi Namaste okaże bilet ze spektaklu «Odklejanie», otrzyma 20% rabatu. Część dochodu ze sprzedaży karnetów zostanie przekazana na rehabilitację Marty”.

 

    W kwietniu 2014 roku dedykowaliśmy Marcie Steiner Seminarium Praktyczne «BodyConstitution», które nazwaliśmy naszym «pisaniem konstytucji ciała». Cieszymy

się bardzo, że półtora roku później możemy zaprosić Martę do internetowego współudziału w wydarzeniu, które powstało m.in. na podstawie rozmów z Martą nagranych w Berlinie przez Kasię Markowską”. Po przedstawieniu odbędzie się rozmowa z Martą Steiner, którą poprowadzą twórcy spektaklu, członkowie Fundacji Sztuka Ciała.

 

Sugerowana cena biletów-cegiełek: 40 zł. Rezerwacja miejsc nie jest wymagana. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rehabilitację Marty Steiner.

 

 

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1912&lang=pl, www.fundujesz.pl/odklejanie, www.sztukaciala.com

 

Justyna Elżbieta Barańska

Justyna Elżbieta Barańska

26 Wrocław
365 artykułów
Ministerstwo Sztuki


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło