Odklejanie – pokaz dedykowany Marcie Steiner

14 listopada Instytut Grotowskiego organizuje nadzwyczajny pokaz dedykowany Marcie Steiner, antropolożce teatru, która w grudniu 2012 zapadła na zespół Guillaina-Barrégo.

 

    Spektakl „Odklejanie («Ileż jeszcze trzeba odkleić»)”, który zostanie zaprezentowany 14 listopada o godz. 18.00 w Studiu Na Grobli przygotowano na podstawie wydanej niedawno książki rumuńskiego pisarza Maxa Blechera „Zabliźnione serca” oraz poruszającej historii choroby i powolnego zdrowienia Marty Steiner – czterdziestodwuletniej kobiety, aktywnej zawodowo matki i żony, która doznała nagłego paraliżu na skutek GBS (zespół Guillaina-Barrégo).

 

    Zarówno książka, jak i dokumentalna opowieść Marty dotyczą sytuacji, w której ciało pewnego dnia odmawia posłuszeństwa, podczas gdy umysł i emocje pozostają sprawne. Bohater „Zabliźnionych serc”, Emanuel, zakuty w gipsowy gorset w sanatorium w Berck, przeżywa miłosne uniesienie i śmierć przyjaciela oraz odkrywa nowy kierunek swojej drogi życiowej. Jego losy są uzupełnione o wywiady z Martą Steiner – kobietą o wielkiej woli zdrowienia, opowiadającej bardzo szczerze o swoich przeżyciach z okresów przed chorobą i po niej. Bohaterowie stawiają sobie pytania o życie i jego sens, a także o to, jak zaadaptować się do sytuacji, kiedy nic nie jest już takie samo jak przedtem.

 

    Katarzyna Markowska, aktorka występująca w spektaklu, poznała Martę Steiner na wyjazdowym warsztacie jogi. Podczas tłumaczenia ułożenia ciała w jednej z jogicznych asan Markowska użyła porównania do marionetki poruszanej sznurkami, przez co Marta Steiner od razu odgadła, że łączy je wspólne zainteresowanie teatrem. Rozmowy o teatrze stały się początkiem przyjaźni. Dwa lata później Markowska przeczytała książkę Maxa Blechera „Zabliźnione serca”. Lektura książki zbiegła się z jej wypadkiem, w wyniku którego złamana noga na dwa miesiące unieruchomiła ją, uniemożliwiając wszelką aktywność ruchową oraz wykonywanie pracy aktorki i nauczycielki jogi. W tym samym czasie przyszła z Berlina odpowiedź na list, który przesłała do Marty Steiner półtora roku wcześniej, kiedy dowiedziała się, że na skutek szczególnie ostrego przypadku choroby GBS Marta Steiner w ciągu kilku godzin została zupełnie sparaliżowana.

 

Po wielu miesiącach leczenia i rehabilitacji spędzonych w berlińskich szpitalach i klinikach – miesięcy, podczas których odłączenie każdej kolejnej igły i rurki oraz choćby minimalne poszerzenie zakresu ruchu ciała i stopnia „odklejania” go od szpitalnego łóżka, było wielkim krokiem ku zdrowieniu, Marta mogła jednym, najbardziej „odklejonym” palcem samodzielnie pisać krótkie listy.

 

Jak wspomina Katarzyna Markowska: „Wspólne doświadczenia bólu i bezradności spowodowanej przymusowym fizycznym bezruchem oraz pytania o sytuację, w której ciało ze służącego nam wehikułu przemienia sią w więzienie, stały się inspiracją do stworzenia spektaklu. «Odklejanie» opowiada o procesie przywracania ciału możliwości odczuwania i poruszania nim, a także o przeżyciach i emocjach osoby, która z chwili na chwilę zostaje «zamurowana» we własnym ciele, co pozbawia ją zdolności wykonywania nie tylko wszelkich aktywności ruchowych, ale też możliwości samodzielnego funkcjonowania w najmniejszych codziennych czynnościach, przez co nasze własne ciało na nieprzewidywalnie długi czas staje się marionetką w rękach innych, często obcych nam osób, a także wydających dziwne dźwięki maszyn”.

 

    Marta Steiner obecnie, dzięki regularnym ćwiczeniom i opiece rehabilitacyjnej stawia pierwsze samodzielne kroki, równocześnie kontynuując swoją pracę badawczo-naukową związaną z antropologią teatru, za którą kilka miesięcy temu otrzymała tytuł habilitacyjny na Uniwersytecie Wrocławskim.

 

    Izabela Młynarz, koordynatorka wydarzenia w Instytucie Grotowskiego, zachęca: „Na spektakl zapraszamy serdecznie rodzinę, przyjaciół i współpracowników Marty, osoby które towarzyszyły jej podczas długich miesięcy mozolnego «odklejania się» i powracania do zdrowia, a także wszystkich, którzy zainteresowani są tematem cielesności oraz sposobami wyrażania jej za pomocą środków artystycznych oraz konstytuowaniem się ciała aktora w przestrzeni teatru. Od serca dziękujemy też za wszystkie zakupione na spektakl bilety-cegiełki, z których dochód zostanie w całości wpłacony na fundację Marty opłacającej koszty związane z jej opieką i rehabilitacyjną. Dziękujemy też wrocławskiej Szkole Jogi Namaste za wsparcie naszych działań – każdy, kto w listopadzie lub grudniu przy zakupie dowolnego karnetu w Szkole Jogi Namaste okaże bilet ze spektaklu «Odklejanie», otrzyma 20% rabatu. Część dochodu ze sprzedaży karnetów zostanie przekazana na rehabilitację Marty”.

 

    W kwietniu 2014 roku dedykowaliśmy Marcie Steiner Seminarium Praktyczne «BodyConstitution», które nazwaliśmy naszym «pisaniem konstytucji ciała». Cieszymy

się bardzo, że półtora roku później możemy zaprosić Martę do internetowego współudziału w wydarzeniu, które powstało m.in. na podstawie rozmów z Martą nagranych w Berlinie przez Kasię Markowską”. Po przedstawieniu odbędzie się rozmowa z Martą Steiner, którą poprowadzą twórcy spektaklu, członkowie Fundacji Sztuka Ciała.

 

Sugerowana cena biletów-cegiełek: 40 zł. Rezerwacja miejsc nie jest wymagana. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rehabilitację Marty Steiner.

 

 

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1912&lang=pl, www.fundujesz.pl/odklejanie, www.sztukaciala.com

 

Justyna Elżbieta Barańska

Justyna Elżbieta Barańska

26 Wrocław
365 artykułów
Ministerstwo Sztuki


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło