Teatr

Szokujący czy absurdalnie zabawny? Spektakl „Zimniej niż tu” Aniki Idczak

15 i 16 listopada na scenę Teatru Ochoty wraca spektakl "Zimniej niż tu" w reżyserii Aniki Idczak. Sztuka brytyjskiej dramatopisarki Laury Wade z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom czarnego humoru.

 

Laura Wade

w przekładzie Aniki Idczak

reżyseria: Anika Idczak

premiera: 5 czerwca 2015

 

W najnowszych trendbookach dyktujących mody, schematy i patenty, jak zwykle nie ma ani słowa o śmierci. Jak więc wygląda ars moriendi XXI wieku? Czy wciąż charakteruzuje się niedomówieniem i estetycznym patosem? A może, podobnie jak inne dziedziny życia, została zdominowana przez aspekt użytkowy i czysty, ludzki pragmatyzm?

 

Brak aktualizacji, jednoznacznej instrukcji czy prostego wzoru pozostawia szerokie pole do popisu. W tym właśnie miejscu poznajemy bohaterów spektaklu „Zimniej niż tu”. Mira Markowska, pięćdziesięciokilkulatka umierająca na raka kości (w tej roli Jolanta Olszewska) funduje młodym córkom i mężowi gorzką lekcję odchodzenia doprawioną szczyptą czarnego humoru. Kobieta postanawia skrupulatnie zorganizować dzień swojego pożegnania: planuje pogrzebowy event, przymierza tekturową trumnę i wyprawia piknik w miejscu pochówku. Reakcja najbliższych? Między bohaterami panuje chłód znacznie dotkliwszy niż powiew nadchodzącej śmierci. Rodzina Markowskich udowadnia że nie ma prostej odpowiedzi na kwestie ostateczne, a drogi do zrozumienia mogą wyznaczać zaskakujący kierunek. Czy odejście Miry wprowadzi w oziębłe relacje trochę życia?

 

    - Mój ukochany Woody Allen zauważył, że różnica pomiędzy seksem i śmiercią polega na tym, że kiedy będziesz umierał, nikt nie będzie się śmiać z ciebie, że robisz to sam. A co, gdy okazuje się, że nie będzie się miał kto z ciebie śmiać? Mira, Nina, Małgosia i Alek to typowa polska rodzina, która właśnie powiększyła się o raka kości. Ostatni etap – bezradność lekarzy – wyrok: śmierć. Przygotować się na umieranie. Czy to zadanie jest możliwe do wykonania w ciągu 9 miesięcy? Zestaw do śmierci w 9 scenach. Czasem szokujący, a czasem absurdalnie zabawny – opowiada Anika Idczak, reżyserka spektaklu.

 

„Zimniej niż tu” (tytuł oryginalny „Colder than here”) to reżyserski debiut Aniki Idczak, laureatki pierwszej edycji konkursu POLOWANIE NA MOTYLE. Przedstawienie jest polską prapremierą sztuki brytyjskiej dramatopisarki Laury Wade. Prapremiera światowa sztuki miała miejsce w londyńskim Soho Theatre dnia 3 lutego 2005 roku.

 

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.

 

scenografia, kostiumy, make-up i fryzury: Joanna Walisiak

wideo: Wojciech Kaniewski

muzyka: Teoniki Rożynek

światła: Anika Idczak, Joanna Walisiak

obsada: Klara Bielawka, Magdalena Koleśnik, Jolanta Olszewska, Dariusz Siastacz

 

Producent: Teatr Ochoty

Partnerzy: Instytut Monitorowania Mediów, ADiT, Elementy

Patronat medialny: AMS

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca