Drogi, Droższy, Najdroższy ("Najdroższy", teatr)

Od wieków wiadomo, że pieniądze szczęścia nie dają. Mimo tego, niektórzy z nas jedynie w nich upatrują życiowe spełnienie, a co gorsza przez pryzmat zamożności oceniają pozostałych. Wobec takich osób, dopóki nie mamy nic wspólnego z pokaźną gotówką lub okazałym majątkiem, jesteśmy nikim. Sytuacja zmienia się wraz z poprawą sytuacji materialnej. Niemal natychmiast stajemy się atrakcyjni dla otoczenia, zyskujemy nowych przyjaciół, a dotąd nieosiągalne namiętności, zakochują się w nas bez pamięci. Oficjalne "Drogi Panie", przeradza się w "Droższego od", by ostatecznie stać się dla kogoś "Najdroższym", bez oczekiwanej przenośni. Rozumiejąc powyższy mechanizm, zdarzają się ludzie, którzy odczuwając samotność i odrzucenie, są w stanie przypisać sobie nierzeczywistą fortunę, by udawać kogoś innego. Czy to jednak wystarczy żeby na nowo poczuć satysfakcję z życia? Czy hołubiący nas ludzie mają czyste intencje i poważne zamiary? Czego możemy się spodziewać, jak prawda wyjdzie na jaw lub los się od nas odwróci i z Rockeffelera staniemy się biedakiem?

 

Rozwiedziony życiowy nieudacznik François Pignon, otrzymuje od swojego bardzo bogatego ojca chrzestnego, posadę stróża w jego przepięknym apartamencie w Paryżu. Niezauważany i ignorowany przez wszystkich, postanawia wykorzystać wizytę urzędnika podatkowego, knując intrygę mającą na celu przedstawienie go, jako oszusta skarbowego, ukrywającego fortunę. Szybko okazuje się, że dzięki rzekomemu majątkowi staje się Najdroższym, zyskując szacunek ludzi i zainteresowanie ze strony atrakcyjnych kobiet. Nawet była żona okazuje mu tak duże pokłady sympatii, jakby chciała na nowo się z nim związać. Jednak z czasem natrętność, pazerność i zakłamanie otoczenia jest nie do wytrzymania, a wymyślony spisek obraca się przeciwko François. W dodatku w jego życiu pojawia się piękna kobieta po przejściach, która jako pierwsza zdaje się nie zauważać pieniędzy, tylko ciekawą osobowość mężczyzny. Wygląda na to, że jest to najlepszy moment by wyjawić prawdę o nieistniejącym majątku. Problem w tym, że do miasta wraca milioner-pracodawca, a wraz z nim zaskakujący zwrot akcji.

 

Bulwarowa Komedia współczesnego francuskiego dramaturga Francis Vebera, odznacza się wyrazistymi postaciami, dowcipnymi dialogami, masą zabawnych sytuacji i konfrontacji bohaterów. Wyreżyserowana przez Wojciecha Adamczyka, prawdziwie bawi zaskoczoną fabułą publiczność, niejednokrotnie wzbudzając salwy śmiechu na widowni. W tytułowej roli świetnie odnalazł się Andrzej Zieliński, łamiąc swój stereotypowy obraz sceniczny silnego i zdecydowanego mężczyzny. Na szczególne słowa uznania zasługuje również Weronika Nockowska - jako dekoratorka wnętrz wspaniałego apartamentu, Katarzyna Dąbrowska - nowa rosyjska miłość Pignona oraz Krzysztof Kowalewski - dziwaczny milioner. Wartko zagrana komedia pomyłek, jest niewątpliwie doskonałą odskocznią od naznaczonej pieniądzem rzeczywistości, która mimo swojej zabawnej konwencji ukazuje prawdę o nas samych i zachęca do przemyśleń. Idealna rozrywka dla każdej grubości portfela, bądź jego braku. 

 

"Najdroższy" (Cher Trésor)

Teatr Współczesny w Warszawie

Autor: Francis Veber 

Przekład: Barbara Grzegorzewska

Reżyser: Wojciech Adamczyk

Scenografia: Marcin Stajewski

Kostiumy: Anna Englert

Obsada:

Pignon: Andrzej Zieliński

Maurin, przyjaciel ze studiów: Dariusz Dobkowski

Toulouse, inspektor podatkowy: Sławomir Orzechowski/Leon Charewicz

Christine, dekoratorka: Weronika Nockowska

Marie, była żona Pignona: Joanna Jeżewska

Olga, Rosjanka: Katarzyna Dąbrowska

Jonville: Krzysztof Kowalewski

Zdjęcia


Robert Stawski

Robert Stawski premium

41 lat Warszawa
394 artykuły
kontakt: warszawa@wywrota.pl

prywatny blog: http://comiwsercugra.tumblr.com/
Współpraca
Ministerstwo Kinematografii
Ministerstwo Teatru


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło