Teatr

„RÓŻA ZE SKARYSZEWSKIEJ”: teatralnym wehikułem czasu na powojenną warszawską Pragę

Święto Młodzieży, podróż psa Łajki w kosmos, śmierć Stalina – to jedne z wielu wydarzeń, będących tłem opowieści „Róża ze Skaryszewskiej”. Spektakl teatru Scena Lubelska 30/32 opiera się na wspomnieniach mieszkańców warszawskiej ulicy Skaryszewskiej, którzy zamieszkiwali kamienicę pod numerem 10 zaraz po II wojnie światowej. Po świetnym przyjęciu przez publiczność pierwszych spektakli, teatr wraca z kolejnymi przedstawieniami już pod koniec stycznia.

 

Jedną z mieszkanek ulicy Skaryszewskiej jest tytułowa Róża Karwecka. To właśnie jej wspomnienia stanowią szkielet scenariusza spektaklu. Pani Róża użyczyła również swój głos, który parokrotnie słyszymy w przedstawieniu oraz prywatne zdjęcia, dzięki którym figury animowane przez aktorów mają twarze prażan zamieszkujących kamienicę po wojnie.

 

Dlaczego ulica Skaryszewska?

 

Skaryszewska to mała, kameralna ulica doskonale oddająca warszawską historię XX w. To tutaj podczas II wojny światowej znajdował się obóz przejściowy, w którym ofiary łapanek czekały na wywóz na roboty do Niemiec z pobliskiego Dworca Wschodniego. Tu w latach 50. i 60. działały tzw. Ciuchy – wielki targ odzieżowy, na którym zaopatrzyć się można było w przysyłane w paczkach z Zachodu luksusowe dżinsy, używaną odzież na każdą okazję czy gumę do żucia „Donald”. Niektóre kamienice przetrwały wojnę i wciąż mieszka w nich wielu potomków przedwojennych mieszkańców. W spektaklu historia nie jest jednak tematem, lecz tłem. Na pierwszy plan wydobyte zostały osobiste wspomnienia mieszkańców, którym m.in. podczas Festiwalu Młodzieży na pobliskim Stadionie Dziesięciolecia rodziły się dzieci, a rechot żab znad Jeziorka Kamionkowskiego pomagał je uśpić. Ta żartobliwa i sentymentalna sztuka doskonale przywołuje klimat panujący na warszawskiej Pradze tuż po wojnie.

 

Krótko o teatrze

 

Teatr Scena Lubelska 30/32 założony został w roku 2005 przez Dariusza Kunowskiego. Przez 10 lat swojej działalności zrealizował trzynaście autorskich przedstawień (w tym trzy dla dzieci) i dał gościnę dziesiątkom muzyków, tancerzy i artystów. Oprócz twórczości teatralnej członkowie teatru animują wydarzenia kulturalne skierowane do lokalnej społeczności, m.in. Święta Ulicy Skaryszewskiej.

 

 

RÓŻA ZE SKARYSZEWSKIEJ

reż. Dariusz Kunowski

scenariusz: Róża Karwecka, Dariusz Kunowski

muzyka: Heniek Małolepszy

występują: Daniel Brzeziński, Agata Brzozowicz, Piotr Herbich, Katarzyna Żytomirska

 

Daty i godziny spektakli:

piątek, 22 stycznia 2016, godz. 20:00

sobota, 23 stycznia 2016, godz. 20:00

 

wstęp: 20 zł

 

Teatr Scena Lubelska 30/32

ul. Lubelska 30/32, Warszawa

www.scenalubelska.art.pl

www.facebook.com/Scena-Lubelska

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca