Teatr

„SERCE Cisza wieloboku” – premiera spektaklu PRACOWNI||ROSA

8 i 9 lutego o godz. 19:00 oraz 18 lutego o godz. 18:00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędzie się premiera nowego spektaklu PRACOWNI||ROSA „SERCE Cisza wieloboku” w reżyserii Grzegorza Ziółkowskiego.

 

Przedstawienie „SERCE Cisza wieloboku” poświęcone zostało problemowi rozpoznania swej tożsamości i własnych powinności w sytuacji, gdy podważone zostaje człowieczeństwo. Jest gestem współczucia wobec zwierząt i ludzi skrzywdzonych przez wojnę, fanatyzm i ideologię, jak miało to miejsce w przypadku Meriam Ibrahim, skazanej na publiczną chłostę i śmierć przez powieszenie za sprzeniewierzenie się dominującej religii.

 

Tekst do spektaklu przygotował Grzegorz Ziółkowski opierając się na motywach dramatu „Pogorzelisko” Wajdi Mouawada (przeł. Tomasz Swoboda; z uwzględnieniem angielskiego przekładu Lindy Gaboriau), z fragmentem wiersza „Al-Atlal” („Ruiny”) i cytatem z „Pod wulkanem” Malcolma Lowry’ego (przeł. Krystyna Tarnowska), a także fragmentami tekstów piosenek „The Logical Song” zespołu Supertramp (autorzy tekstu: Richard Davies, Roger Hodgson) i „Silence is Sexy” Einstürzende Neubauten.

 

Na spektakl składają się dwie części: „Zgliszcza – Suita. Myśląc o zwierzętach ze zbombardowanego zoo” i „Al-Atlal – Ruiny. Pamiętając o historii Meriam Ibrahim…”

Pierwsza z nich, preludium, dedykowana jest wszystkim zwierzętom, które padły ofiarą ludzkiej głupoty i próżności i stanowi pomost między spektaklem „TAZM Milczenie światła” a drugą „komorą” „SERCA – Al-Atlal – Ruiny”. „TAZM” i „SERCE” składają się na „Dwugłos O CISZY”.

 

Reżyseria, dramaturgia muzyczna, scenografia, światła: Grzegorz Ziółkowski

Występują: Maria Bohdziewicz (Meriam, Akuszerka, Przewodniczka, Dozorczyni, Kobieta); Maria Kapała (współpraca aktorska; Bliźniaczka, Matka, Babka), Maciej Zakrzewski (Bliźniak, Ukochany-Ojciec, Nihad), Grzegorz Ziółkowski (Notariusz)

Pomoc techniczna: Marta Pautrzak

 

Fragmenty muzyczne:

„Zgliszcza – Suita”: Valgeir Sigurðsson – płyta „Architecture of Loss: Guard Down”, „The Crumbling”, „Between Monuments”, „World Without Ground”, „Guardian at the Door”, „Big Reveal”

„Al-Atlal – Ruiny”: Hildur Guðnadóttir – płyta „Without Sinking: Elevation”, „Unveiled”; Supertramp „The Logical Song” (remix); Hanna Kulenty „A Cradle Song”; Einstürzende Neubauten „Silence Is Sexy”

 

W spektaklu będzie można usłyszeć grecką kołysankę: „Jesteś kwiatem pośród kwiatów”.

 

„SERCE Cisza wieloboku” odbywa się w ramach poszukiwania teatralnego Pracowni || ROSA „Wsłuchanie w PULS” realizowanego podczas rezydencji w Instytucie Grotowskiego.

 

Reżyserem spektaklu jest Grzegorz Ziółkowski, przez wiele lat pełniący funkcję dyrektora programowego w Instytucie Grotowskiego (do 2009 roku), nauczyciel, reżyser, wydawca, tłumacz, autor książek o Peterze Brooku (2000) i Jerzym Grotowskim (2007). Obecnie pracuje jako prof. UAM dr hab. w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk. Kieruje niezależną PRACOWNIĄ||ROSA oraz Acting Techniques Intensive Seminar ATIS. W ramach grantu Narodowego Centrum Nauki pisze książkę o samospaleniach w kulturze współczesnej.

 

 

PRACOWNIA||ROSA (Rzemiosło Oraz Sztuka Aktorska) to przestrzeń między ludźmi, służąca długofalowej pracy nad sobą oraz badaniu relacji między wyszkoleniem a twórczością teatralną. Praca skupia się na uważności i harmonizowaniu oddechu, ciała i głosu. Jej sercem jest jakość lekkości, poszukiwana w przepływie działań i dialogowaniu z samym sobą, otoczeniem, partnerem, grupą, którą członkowie pracowni starają się uobecniać w treningu i w improwizacjach. PRACOWNIA||ROSA realizuje od września 2012 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Acting Techniques Intensive Seminar ATIS, kierowany przez prof. Grzegorza Ziółkowskiego. To intensywne seminarium praktyczne, stanowiące miejsce poszukiwań w zakresie podstawowych i zaawansowanych technik aktorskich. Prace seminarium, zakorzenione w podejściu antropologicznym, skierowane są zarówno do międzynarodowego grona studentów, artystów i badaczy, pragnących studiować aktorstwo i badać teatr, jak i do osób, które chciałyby w praktyczny i teoretyczny sposób pogłębiać rozumienie ludzkiej kreatywności i ekspresji.

 

Bilety do nabycia w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego oraz na portalu biletin.pl (http://www.biletin.pl/pl/teatr/serce-cisza-wieloboku/4195/bilety.html). Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca