Teatr

„DYBUK” Kleczewskiej w Żydowskim – to trzeba zobaczyć!

Teatr Żydowski po trzymiesięcznej przerwie zaprasza na spektakl „Dybuk" w reżyserii Mai Kleczewskiej, na podstawie Szymona An-skiego. Przedstawienie zostało docenione nie tylko przez widzów tłumnie odwiedzających teatr, ale także przez krytyków. W listopadzie Maja Kleczewska otrzymała Laur Konrada – główną nagrodę XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” 2015 w Katowicach, a chwilę potem Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznała nagrodę im. Andrzeja Nardellego Magdzie Koleśnik za jej główną i zarazem debiutancką rolę w tym spektaklu. Opinie wielu krytyków, plasujących spektakl w podsumowaniach najlepszych spektakli 2015 roku potwierdzają – to trzeba zobaczyć! Najbliższe pokazy „Dybuka” odbędą się w weekend 26-28 lutego w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

 

 

O spektaklu:

 

„I ciągle widzę ich twarze,

ustawnie w oczy ich patrzę —

ich nie ma, — myślę i marzę,

widzę ich w duszy teatrze. […]”

S. Wyspiański

 

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. Musimy zawsze o nim pamiętać i ciągle o nim mówić. Musimy mówić o jego codzienności, kulturze, indywidualnych osobach, które tam mieszkały i umierały. To obowiązek nas, żyjących w miejscu, w którym dokonano masowej zagłady ludzkości.

 

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas - żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

UWAGA! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

 

Strona www (zdjęcia, recenzje, bilety): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk

Terminy w lutym 2016 r.: 26.02 (piątek) g. 19.00, 27.02. (sobota) g. 19.00, 28.02 (niedziela) g. 18.00

Miejsce : Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Reżyseria: Maja Kleczewska

Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Muzyka: Stefan Węgłowski

Scenografia, video, światło: Wojciech Puś

Kostiumy: Konrad Parol

Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Obsada: Marcin Błaszak - Menasze, Piotr Chomik - Michael, Waldemar Gawlik - Waldek, Genady Iskhakov - Śpiewak, Kantor, Magdalena Koleśnik (gościnnie) - Lea, Joanna Przybyłowska - Matka Lei, Oblubienica z 1648 r., Henryk Rajfer - Rebe Azriel (Cadyk), Rafał Rutowicz - Rebe Szymszon, Wanda Siemaszko - Sura Bas Tojwim, Żydówka z czasu Holocaustu, Piotr Sierecki - Henoch, Oblubieniec z 1648 r., Piotr Stramowski (gościnnie) - Chunon, Barbara Szeliga - Niewidoma Żydówka, Żydówka z czasu Holocaustu, Dawid Szurmiej - Kantor, Gołda Tencer - Lea z przeszłości, Ewa Tucholska - Frade, Jerzy Walczak - Meszulach, Muzułman z Obozu Zagłady, Marek Węglarski - Sender

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

http://www.teatr-zydowski.art.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca