Wrocławska fundacja w finale „Albertiany”

Pijani

30 listopada 2019–1 grudnia 2019

Baran z komodą

29 listopada 2019–1 grudnia 2019

Sen nocy letniej

22–23 listopada 2019

Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie

20 listopada 2019

Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś

20 listopada 2019

Red

15–16 listopada 2019

Nasza klasa

14 listopada 2019

Grupa teatralna Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki z Wrocławia okazała się najlepsza podczas regionalnego przeglądu Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” 2016. Zwycięska sztuka pt. „Burza” zostanie przedstawiona podczas wielkiego finału, który odbędzie się 14 marca w Krakowie.

 

Scenariusz spektaklu Przyjaznego Domu powstał na motywach zaczerpniętych z dramatu „Burza” Williama Shakespeare'a. W przedstawieniu świat szekspirowskich duchów został wykreowany przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, natomiast postaci ludzkie zostały przedstawione za pomocą lalek. Poprzez utożsamienie się osób niepełnosprawnych z tajemniczym, a zarazem posiadającym niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie losy światem duchów, reżyserka chciała podkreślić wyjątkowość tych osób.

 

– Przewodnim tematem spektaklu jest wolność. Osoby niepełnosprawne intelektualnie wołają ze sceny o to, by respektować ich prawo do wolności. Robią to jednak nie za pomocą bezpośrednich komunikatów i potocznego słownictwa, lecz za pomocą scenicznych metafor i szekspirowskich rymów. Spektakl stanowi ich osobistą wypowiedź, przygotowaną w procesie trwających przez okres ośmiu miesięcy prób oraz szczerych rozmów na temat ich własnej potrzeby wolności i miłości – tłumaczy Magdalena Celniaszek, odpowiedzialna za przygotowanie scenariusza i grupy.

 

W eliminacjach regionalnych XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno–Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” 2016 wzięło udział dwanaście grup. Reprezentowały one placówki z woj. dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Sztuki zostały wystawione 22 lutego na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek. Aktorzy z grupy teatralnej „Teatr pod Jabłonką”, istniejącej przy Środowiskowym Domu Samopomocy wrocławskiej Fundacji Przyjazny Dom, którzy zajęli I miejsce, zaprezentują swoją sztukę podczas finału, który odbędzie się już 14 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 

Czy wrocławscy widzowie będą jeszcze mieli szansę zobaczyć sztukę „Burza” w wykonaniu podopiecznych Fundacji? Autorzy nie zaprzeczają, ale szczegółów na razie nie zdradzają.

 

Pracę grupy teatralnej Fundacji Przyjazny Dom koordynuje Magdalena Celniaszek, stroje do spektaklu uszyły Agnieszka Piotrowska i Anna Knychała, muzykę napisał Wojtek Senus, a nad ustawieniem świateł czuwała Mariola Makowska.

 

Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło