Teatr

„Śmierć pięknych saren” w Teatrze Żydowskim (17, 29 i 30 marca oraz 15 i 16 kwietnia)

W marcu i kwietniu na małej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie wystawiana będzie jedna z ostatnich premier 2015 roku pt. „Śmierć pięknych saren”. Spektakl powstał na podstawie zbioru opowiadań wydanego w 1971 r., autorstwa uznanego czechosłowackiego pisarza Oty Pavla. Opowiadania te autor pisał w ramach terapii po stwierdzeniu u niego zaburzeń psychicznych. Spektakle 17, 29 i 30 marca oraz 15 i 16 kwietnia.

 

Adaptacja sceniczna Pawła Szumca jest wyborem opowieści i barwnych wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla. Niewinne lata pełne magii i cudowności brutalnie przerwane przez okrucieństwa II wojny światowej i następujące później czasy pogardy w komunistycznej Czechosłowacji, składają się na historię czesko-żydowskiej rodziny, opowiedzianą w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy.

„Śmierć pięknych saren” to ciepła, komediowa opowieść o losach pechowego komiwojażera, sprzedającego odkurzacze i lodówki szwedzkiej firmy „Elektrolux”, zapalonego wędkarza,  zakochanego w żonie szefa, artysty w swoim fachu, romantyka, pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, że nasi bohaterowie przeżyli piekło wojny, obozów koncentracyjnych, głodu i strachu. Wybrane przez reżysera przepiękne ballady Jaromira Nohavicy w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, puentują poszczególne sekwencje tej romantycznej przypowieści o kondycji serca i duszy człowieka.

 

Terminy:  czw. 17 marca, wt. 29 marca, śr. 30 marca, pt. 15 kwietnia, sob. 16 kwietnia 2016 r. g. 19.00

Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Strona www (informacje, bilety, recenzje, zdjęcia): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/smierc-pieknych-saren

 

Reżyseria, inscenizacja, aranżacja scenograficzna i ruch sceniczny: Jan Szurmiej

Adaptacja: Paweł Szumiec

Autor: Ota Pavel

Tłumaczenie: Andrzej Czcibor-Piotrowski

Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska

Czas trwania: 1 h 40 min (bez przerwy)

Obsada: Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Henryk Rajfer, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Dawid Szurmiej, Ewa Tucholska. Marek Węglarski.

Data premiery: 30.09.2015

Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 

Polecamy zapowiedź premiery, jaka była opublikowana na YT bloga Dekulturator z wywiadami z reżyserem, aktorami i fragmentami spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=De-_EuI7QyI

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca