Teatr

1-3 IV „DYBUK” Kleczewskiej w ramach „Dotknij Teatru” w Żydowskim

W pierwszy weekend kwietnia Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza na spektakl „Dybuk" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Spektakl wystawiany będzie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru pt. „Dotknij Teatru”, koordynowanych przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Pokazy „Dybuka” w ramach „Dotknij Teatru” odbędą się w weekend 1-3 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Opinie wielu krytyków, plasujących spektakl w podsumowaniach najlepszych spektakli 2015 roku potwierdzają – to trzeba zobaczyć! Gościnnie w głównych rolach występują Magdalena Koleśnik i Piotr Stramowski.

 

Strona www spektaklu „Dybuk”: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk. Strona www „Dotknij Teatru”: http://dotknij-teatru.pl/. Świętujcie Międzynarodowy Dzień Teatru z nami! Zapraszamy!

 

O „Dotknij Teatru”:

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Koordynatorami ogólnopolskimi są Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m. in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia. W tym roku Dotknij Teatru odbędzie się w terminie 27 marca – 3 kwietnia.

 

O „Dybuku”:

„I ciągle widzę ich twarze,

ustawnie w oczy ich patrzę —

ich nie ma, — myślę i marzę,

widzę ich w duszy teatrze. […]”

S. Wyspiański

 

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. Musimy zawsze o nim pamiętać i ciągle o nim mówić. Musimy mówić o jego codzienności, kulturze, indywidualnych osobach, które tam mieszkały i umierały. To obowiązek nas, żyjących w miejscu, w którym dokonano masowej zagłady ludzkości.

 

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas - żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

 

UWAGA! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

 

Strona www (zdjęcia, recenzje, bilety): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk

Terminy w kwietniu 2016 r.: 01.04. (piątek) g. 19.00, 02.04. (sobota) g. 19.00, 03.04. (niedziela) g. 18.00

Miejsce : Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Reżyseria: Maja Kleczewska

Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Muzyka: Stefan Węgłowski

Scenografia, video, światło: Wojciech Puś

Kostiumy: Konrad Parol

Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

 

Obsada: Marcin Błaszak Menasze, Piotr Chomik Michael, Waldemar Gawlik Waldek, Genady Iskhakov Śpiewak, Kantor, Magdalena Koleśnik (gościnnie) Lea, Joanna Przybyłowska Matka Lei, Oblubienica z 1648 r., Henryk Rajfer Rebe Azriel (Cadyk), Rafał Rutowicz Rebe Szymszon, Wanda Siemaszko Sura Bas Tojwim, Żydówka z czasu Holocaustu, Piotr Sierecki Henoch, Oblubieniec z 1648 r., Piotr Stramowski (gościnnie) Chunon, Barbara Szeliga Niewidoma Żydówka, Żydówka z czasu Holocaustu, Dawid Szurmiej Kantor, Gołda Tencer Lea z przeszłości, Ewa Tucholska Frade, Jerzy Walczak Meszulach, Muzułman z Obozu Zagłady, Marek Węglarski Sender

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca