Teatr

Polski Szekspir Współczesny na dużym ekranie w Narodowym Instytucie Audiowizualnym

Z okazji 400-lecia śmierci Williama Szekspira Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) przypomni rejestracje spektakli inspirowanych jego twórczością. W programie przeglądu w siedzibie Instytutu znajdą się inscenizacje najbardziej cenionych reżyserów polskiego teatru – Warlikowskiego, Jarzyny, Klaty i Wajdy. Pokazy spektakli potrwają od 21 do 24 kwietnia. Wstęp wolny.

 

Podczas czterodniowego przeglądu w NInA przypomniane zostaną znane i cenione nie tylko w Polsce, ale i za granicą adaptacje sztuk Szekspira. Cykl otworzy „2007: Macbeth” Grzegorza Jarzyny, spektakl którego późniejsza wersja była prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu oraz dokument „Przyczynek do portretu. Jan Kott” poświęcony krytykowi i teoretykowi teatru. Pierwszy dzień pokazów zakończy spotkanie z udziałem aktorów.

 

Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć jeszcze: słynną „Burzę” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z udziałem m.in. Adama Ferencego, Magdaleny Cieleckiej, Stanisławy Celińskiej i Jacka Poniedziałka; „H” w reż. Jana Klaty – spektakl realizowany w pofabrycznych wnętrzach Stoczni Gdańskiej oraz „Makbeta” w reż. Andrzeja Wajdy z 2010 roku z Krzysztofem Globiszem, Iwoną Bielską, Romanem Gancarczykiem i Krzysztofem Zawadzkim.

 

 

Program:

 

Czwartek, 21 kwietnia godz. 18.00

 

„2007: Macbeth”, reż. Grzegorz Jarzyna, 1994, 2006, 95 minut

Jarzyna łączy język teatru z estetyką filmową. Dynamiczne zdjęcia Jacqueline Sobiszewski – dzięki zbliżeniom, szybkiemu montażowi oraz dodatkowym efektom dźwiękowym – wprowadzają w intymną relację z bohaterami, a klaustrofobiczne wnętrza, po których snuje się Macbeth, podkreślają graniczność jego stanów psychicznych. Występują między innymi: Jacek Poniedziałek, Cezary Kosiński, Danuta Stenka, Aleksandra Konieczna.

 

„Przyczynek do portretu. Jan Kott”, reż. Renata Czarnkowska-Listoś, 1994, 60 minut

Film jest opowieścią o człowieku, pisarzu, emigrancie. Rozmowa z Janem Kottem przeplata się z materiałami archiwalnymi oraz wypowiedziami postaci ważnych dla polskiej kultury teatralnej, takich jak: Erwin Axer, Tadeusz Nyczek, Marta Fik, Małgorzata Dziewulska czy Jerzy Timoszewicz.

 

Piątek, 22 kwietnia godz. 18.00

 

„Burza”, reż. Krzysztof Warlikowski, 2008, 133 minuty

Zamiast mądrej baśni Williama Shakespeare’a, pełnej magicznych mocy prowadzących ludzi do pojednania, „Burza” Krzysztofa Warlikowskiego to opowieść o winie i przebaczeniu. Obraz świata jest pesymistyczny, a jedyny moment, w którym reżyser pozwala na odrobinę nadziei i wzruszenia, stanowi scena zaślubin Mirandy i Ferdynanda. Występują między innymi: Adam Ferency, Magdalena Cielecka, Stanisława Celińska i Jacek Poniedziałek.

 

Sobota, 23 kwietnia godz. 20.00

 

„H.”, reż. Jan Klata, 2006, 115 minut

Widzowie wraz z aktorami wędrują po kolebce „Solidarności”, gdzie rozgrywa się dramat osadzony we współczesnych popkulturowych realiach. Znudzony Hamlet gra tu w turbogolfa, a Duch Ojca zjawia się na siwym koniu w husarskiej zbroi. Symbolika dawnych polskich romantycznych mitów zderza się z Polską po przełomie 1989 roku. Występują między innymi: Marcin Czarnik, Joanna Bogacka, Marta Kalmus, Grzegorz Gzyl.

 

Niedziela, 24 kwietnia godz. 18.00

 

„Makbet”, reż. Andrzej Wajda, 2010, 94 minuty

Telewizyjny Makbet z 2010 roku poprzedzony był spektaklem w Starym Teatrze, wystawionym w listopadzie 2004 roku. Reżyser osadza w nim historię zbrodni w realiach współczesnej wojny, nie wysuwa jednak na pierwszy plan problemu władzy, polityki ani historii, ale stara się uchwycić psychologiczne sedno postaci. Wajda czyta dramat Szekspira przez pryzmat Dostojewskiego; nieustannie rozważa problem sumienia. Występują między innymi Krzysztof Globisz, Iwona Bielska, Roman Gancarczyk, Krzysztof Zawadzki.

 

Więcej na www.nina.gov.pl

http://www.nina.gov.pl/projekty/polski-szekspir-wspolczesny-pokazy-kinowe/

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca