Teatr

TEATROMANIA 2016 - „Krapp i dwie inne jednoaktówki”

 

Na otwarcie festiwalu prawdziwe teatralne wydarzenie: w niespełna miesiąc po premierze prezentujemy spektakl, w którym Andrzej Seweryn mierzy się z jedną z najbardziej wymagających ról w teatrze Samuela Becketta, a zarazem jedną z najbardziej znanych postaci wykreowanych przez tego dramaturga. Spektakl reżyseruje Antoni Libera.

 

Historia człowieka przedstawiona przez pryzmat mówionego pamiętnika; idealisty, który prowadził go przez większą część życia, nagrywając w każde swoje urodziny podsumowanie minionego roku; artysty, który w sile wieku poświęcił miłość dla sztuki. Studium rozrachunku z samym sobą w punkcie dojścia, w wieku 69 lat.
Kiedy bohater był naprawdę sobą? W młodości, gdy pił i swawolił? W wieku dojrzałym, gdy narzucił sobie dyscyplinę i porzucił świat dla kontemplacji? Czy na starość, gdy nie identyfikuje się ani z jednym, ani z drugim? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak ciągłość ludzkiego „ja”? Oto pytania, jakie stawia nam Krapp – jedna z najbardziej znanych postaci teatru Samuela Becketta.
 
Jest to też jedna z najbardziej wymagających ról – rola, po którą sięgają najwięksi, aby uświetnić swą karierę aktorską. Tym tropem podąża także Andrzej Seweryn. Premiera spektaklu, na którą składają się Ostatnia taśma, Fragment dramatyczny II i Impromptu „Ohio”, zbiega się w czasie z jego jubileuszem 70-tych urodzin. Partneruje mu Antoni Ostrouch.
Spektakl reżyseruje Antoni Libera – tłumacz i znawca twórczości Wielkiego Irlandczyka, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1969 roku i bez wątpienia najwybitniejszego dramatopisarza XX wieku.
12 maja 2016, 19:00 Bytomskie Centrum Kultury

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca