Teatr

POŻEGNANIE "BURZY" IGORA GORZKOWSKIEGO

17, 18 i 19 czerwca w Teatrze Soho odbędą się ostatnie pokazy „Burzy” Igora Gorzkowskiego. Koprodukcja Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty schodzi ze sceny po czterech latach

Teatr Soho żegna się z „Burzą” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Koprodukcja Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty miała premierę 7 września 2012 roku. Od tego czasu przedstawienie zostało zagrane 40 razy na macierzystej scenie i 19 razy na wyjazdach gościnnych. Spektakl wziął udział w projekcie Teatr Polska odwiedzając 15 miejscowości w różnych stronach Polski, oraz w przeglądzie monograficznym w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. 

W swojej kameralnej inscenizacji szekspirowskiego dramatu Igor Gorzkowski podąża tropem pięciu wybranych postaci. Autorska adaptacja skupia intrygę całego utworu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością. 

Bohaterowie „Burzy” przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Do realizacji przedstawienia Gorzkowski zaprosił wspaniały zespół aktorski. Główną rolę powierzył Henrykowi Talarowi, Ariela i Kalibana zagrali Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy) i Wiktor Korzeniewski. W postaci Mirandy i Ferdynanda wcielili się Wiktoria Gorodecka (Teatr Narodowy) i Mateusz Rusin (Teatr Narodowy). Z czasem do obsady dołączyli kolejni aktorzy i aktorki: Maria Pawłowska, Bartosz Mazur oraz Marcin Korcz i Kamil Przystał. Całość dopełniła scenografia Joanny Gawrońskiej, kostiumy autorstwa Magdaleny Dąbrowskiej oraz kompozycje muzyczne Piotra Tabakiernika. 

Stworzone w „Burzy” kreacje aktorskie zostały docenione zarówno przez publiczność, jak i krytyków teatralnych. Henryk Talar został uhonorowany nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego przyznawaną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IATC/AICT oraz Klubu Krytyki Teatralnej SD RP. Bartłomiej Bobrowski otrzymał nagrodę Feliksa Warszawskiego w kategorii najlepsza męska rola drugoplanowa.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca