Teatr

Cialo_Umysl 2016_Podsumowanie festiwalu

Ciało/Umysł 2016 w liczbach

 

10 dni, 9 spektakli, 6 spotkań z twórcami, 2 niezwykłe premiery, liczne wydarzenia towarzyszące i prawie 2000 widzów. Festiwal Ciało/Umysł podsumowuje 15. edycję, która w tym roku odbyła się na 3 warszawskich scenach.

 

Festiwal Ciało/Umysł już po raz 15. zaprezentował najciekawsze nurty, trendy i techniki tańca współczesnego, a także ukazał nowe tendencje w choreografii. W ciągu 10 dni blisko 80 artystów zaprezentowało 9 spektakli. Występowali na 3 warszawskich scenach: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Teatrze Studio i po raz pierwszy w historii festiwalu w Nowym Teatrze. W sumie festiwal zgromadził prawie 2000 widzów.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji był pęd nowoczesnego świata, który – jak zauważają twórcy - jest coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. - Spektakle, które wybraliśmy, stworzyły okazję i miejsce, by się zatrzymać, dały czas na skupienie, zainspirowały do refleksji. Chcieliśmy sprowokować do myślenia i po tych 10 dniach mogę śmiało stwierdzić, że nam się to udało. Pokazaliśmy, jak bogatą w środki wyrazu sztuką jest taniec i jak wiele można pokazać za jego pomocą – mówi Edyta Kozak, twórczyni
i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

 

Ciało/Umysł

Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należy zaliczyć dwa premierowe spektakle. Pierwszy z nich, „Sideways Rain”, to projekt brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho, z udziałem tancerzy ze szwajcarskiego zespołu Alias, Kieleckiego Teatru Tańca
i polskich tancerzy niezależnych. Każdy z nich przemierzył w czasie 2 spektakli 20 km. Drugą premierą była „Audycja V - 2016” Kai Kołodziejczyk - pierwsza inscenizacja awangardowego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., z choreografią czerpiącą z najnowszych możliwości technologicznych. Festiwal zakończył się w niedzielę rano, po 12 godzinach nieprzerwanego tańca, w którym - w ramach projektu ,,Go! Go! Dance!” - uczestniczyli i artyści, i widzowie. Wcześniej na scenie Nowego Teatru publiczność zobaczyła spektakl „Dziewiąta” - przejmującą wizję szaleństwa cywilizacji, z majestatyczną IX symfonią Beethovena w tle.

 

 

Setki płyt i książek

15. edycji towarzyszyły liczne wydarzenia dodatkowe. Oprócz spektakularnego maratonu tańca „Go! Go! Dance!” i trzech innych performansów, festiwal uzupełniło 6 spotkań z twórcami i wystawa plakatów z poprzednich edycji festiwalu. W ramach tegorocznej edycji Ciało/Umysł działała specjalna mediateka z ponad 250 książkami, magazynami z dziedziny tańca, jak również ponad 500 płytami DVD oraz archiwalnymi kasetami VHS z wcześniejszych edycji festiwalu. Po zakończonym festiwalu Fundacja Ciało/Umysł zasoby mediateki przekazała Instytutowi Muzyki i Tańca. Dużą popularnością cieszył się projekt „Daj się sfotografować” - Marta Ankiersztejn przez 4 kolejne dni w Nowym Teatrze realizowała eksperymentalne sesje fotograficzne z tańcem w roli głównej. W ramach festiwalu odbył się również specjalny przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Mr. Gaga" Tomera Heymanna o Ohadzie Naharinie, dyrektorze artystycznym słynnego Batsheva Dance Company, który stworzył własny język tańca.

 

20 lat o tańcu

Pierwsza edycja festiwalu Ciało/Umysł odbyła się w lipcu 1995 roku pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku festiwal organizowany jest już co roku. W ciągu 15 edycji festiwalu w ponad 30 miejscach stolicy odbyło się blisko 300 spektakli i wydarzeń, które obejrzało ponad 20 tysięcy widzów.

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 pazdziernika 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca