Teatr

SPARTAKUS / PREMIERA Teatru Wielkiego w Łodzi

Heroiczna opowieść o sile, męstwie i walce o wolność.
SPARTAKUS Arama Chaczaturiana w choreografii Kirilla Simonova,
premiera Teatru Wielkiego na finał XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych.

 

17 czerwca 2017, godz. 19:00        I premiera
18 czerwca 2017, godz. 19:00        II premiera
20 czerwca 2017, godz. 18:30        premiera z Expressem

 

Spektakle w następnym sezonie artystycznym:
7 października 2017, godz. 18:30
8 października 2017, godz. 17:00


choreografia: Kirill Simonov, kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek, kompozytor: Aram Chaczaturian, autor libretta: Nikołaj Wołkow, w swobodnym opracowaniu historii o Spartakusie, rzymskim gladiatorze z I w.p.n.e., producent: Łukasz Mitka, orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka

 

obsada ogólna:
SPARTAKUS: Gintautas Potockas / Maciej Pletnia / Dominik Senator / Koki Tachibana
KRASSUS: Nazar Botsiy  / Wiktor Krakowiak-Chu / Dominik Senator
EGINA: Valentyna Batrak / Ekaterina Kitaeva-Muśko / Minori Nakayama / Riho Okuno
FRYGIA: Alicja Bajorek / Ekaterina Kitaeva-Muśko / Monika Maciejewska-Potockas /  Bogumiła Szaleńczyk
HARMODIUS: Wiktor Krakowiak-Chu / Gintautas Potockas / Dominik Senator / Koki Tachibana

soliści, koryfeje, zespół baletowy i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

 

Balet w trzech aktach

W drugiej połowie XIX wieku nowym centrum sztuki baletowej stała się Rosja. To tam powstały Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów; to stamtąd pochodzili Lew Iwanow, Michaił Fokin, Wacław Niżyński czy twórca Baletów Rosyjskich Siergiej Diagilew, którzy na przełomie wieków przenieśli rosyjskie osiągnięcia w tej dziedzinie na zachód Europy, gdzie swoją twórczość z dużym sukcesem prezentowali Igor Strawiński i Siergiej Prokofiew.
Kontynuatorem rosyjskiej tradycji muzyki baletowej stał się zapewne Aram Chaczaturian, którego Taniec z szablami z baletu Gajane oraz Adagio z baletu Spartakus należą do najbardziej znanych utworów rosyjskiej muzyki klasycznej XX wieku. Balet w trzech aktach, z librettem Nikołaja Wołkowa, będącym swobodnym opracowaniem historii o Spartakusie, rzymskim gladiatorze z I w. p.n.e. napisany został w 1954 roku i od razu uzyskał pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim. Od tego momentu kompozycja i jej liczne opracowania choreograficzne w wykonaniu najlepszych zespołów baletowych zawsze spotykają się z wielkim entuzjazmem publiczności.

 

Kirill Simonov

Rosyjski tancerz i choreograf. Urodził się w Pietrozawodsku w 1975 roku. Absolwent tańca w  klasie Vladilena Semenowa  i wydziału choreografii u prof. Igora Belsky’ego Akademii Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Petersburgu. Był wykonawcą szeregu pierwszoplanowych ról m.in. w Teatrze Maryjskim, z którym od 1995 roku przez wiele lat był zawodowo związany. Tańczył tam w Jeziorze łabędzim i Dziadku do orzechów Piotra Czajkowskiego, Romeo i Julii oraz Kopciuszku Sergiusza Prokofiewa, Legendzie o miłości Arifa Melikova, Carmen Georgesa Bizeta i wielu innych spektaklach.
Jest twórcą licznych choreografii, realizowanych w teatrach rosyjskich (Petersburg, Nowosybirsk, Pietrozawodsk), na Litwie (Wilno), w Anglii (Royal Albert Hall) czy na Słowacji (Bratysława, Koszyce). W Teatrze Opery i Baletu w Nowosybirsku zrealizował choreografię do Sonaty z muzyką Domenico Scarlattiego, Pulcinelli Igora Strawińskiego , a także opracował ruch sceniczny do opery Głos ludzki Francisa Poulenca. W Teatrze Maryjskim stworzył choreografię do Otella Giuseppe Verdiego w reżyserii Jurija Alexandrowa (2001), a także do Dziadka do orzechów Czajkowskiego pod dyrekcją Valerego Giergiewa (2001), spektaklu zarejestrowanego i wydanego na DVD przez wydawnictwo DECCA. W 2003 roku w Royal Albert Hall w Londynie odbyła się premiera baletu Simonova  Madame Lionelli do muzyki Gavina Bryarsa i Johna Adamsa.

 

Balet Teatru Wielkiego w Łodzi jest kontynuatorem znakomitej tradycji zespołu Opery Łódzkiej, którego twórcą i wybitnym choreografem był Feliks Parnell, a pierwszym kierownikiem – legendarny tancerz, pedagog i choreograf – Witold Borkowski. Bogata – pięćdziesięcioletnia już – historia zespołu to przede wszystkim dziesiątki znakomitych premier baletów klasycznych, współczesnych i tych powstałych specjalnie dla niego, realizowanych przez najlepszych choreografów polskich (m.in. Teresa Kujawa, Conrad Drzewiecki, Andrzej Glegolski, Jerzy Makarowski, Henryk Konwiński, Emil Wesołowski, Ewa Wycichowska) i zagranicznych (m.in. Kurt Jooss, Erich Walter, Germinal Casado, Irina Fokina, Borys Ejfman, Antal Fodor, Lorca Massine, Gray Veredon, Giorgio Madia, Martha Graham). Częsta i intensywna współpraca z choreografami prezentującymi szeroki wachlarz technik baletowych i stylów choreograficznych nie tylko przynosi spektakle wysoko oceniane przez krytykę i publiczność, ale owocuje także wszechstronnym i solidnym rozwojem zespołu baletowego; dlatego możliwa jest realizacja szerokiego i różnorodnego repertuaru baletowego, satysfakcjonującego zarówno tancerzy jak i widzów – niezależnie od wieku i preferencji. Dowodzą tego także prezentacje spektakli baletowych niemal w całej Europie, podczas licznych zagranicznych tournée zespołu.
Ostatnie lata łódzkiego baletu pod kierownictwem Dominika Muśko są kontynuacją idei rozwoju, prezentowaną przez poprzednich szefów (m.in. Liliana Kowalska, Kazimierz Wrzosek, Anna Fronczek), przynoszącą znakomite efekty w postaci klasycznych spektakli baletowych (m.in. Oniegin P. Czajkowskiego, Don Kichot L.A. Minkusa), jak i tych czerpiących ze źródeł rodzimego folkloru (Krzesany W. Kilara w choreografii Henryka Konwińskiego) oraz opartych na najlepszych wzorcach technik tańca współczesnego (Święto wiosny I. Strawińskiego w choreografii Marthy Graham).
Ta różnorodność repertuarowa i stylistyczna to siła łódzkiego baletu, ale też tradycja budowana przez wszystkie pokolenia jego szefów i tancerzy.


17 czerwca 2017, godz. 19:00        I premiera
strefa III – 32 zł normalny
strefa II – 90 zł normalny
strefa I – 100 zł normalny

 

18 czerwca 2017, godz. 19:00        II premiera
strefa III – 32 zł normalny
strefa II – 65 zł normalny
strefa I – 75 zł normalny

 

20 czerwca 2017, godz. 18:30        premiera z Expressem
strefa III – 32 zł normalny / 27 zł ulgowy
strefa II – 45 zł normalny / 40 zł ulgowy
strefa I – 55 zł normalny / 45 zł ulgowy


Spektakle w następnym sezonie artystycznym:
7 października 2017, godz. 18:30
8 października 2017, godz. 17:00
strefa IV – 25 zł normalny / ulgowy
strefa III – 32 zł normalny / 27 zł ulgowy
strefa II – 45 zł normalny / 40 zł ulgowy
strefa I – 55 zł normalny / 45 zł ulgowy

 

bilety do nabycia:
na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl
dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com
w kasie Teatru - tel. 42 633 77 77.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca