Teatr

Folker Bohnet i Alexander Alexy „Oskar dla Emily” | Teatr przy Stole

W poniedziałek, 10 grudnia 2018 roku o godzinie 18.30 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na Teatr przy Stole. Zaprezentujemy komedię duetu niemieckich dramaturgów: Folkera Bohneta i Alexandra Alexa „Oskar dla Emily” w przekładzie Jacka Kaduczaka. To historia o wspólnym starzeniu się dwojga ludzi połączonych tą samą pasją. Opowieść o szacunku i miłości pozbawiona tandetnego sentymentalizmu, dynamiczna i dowcipna. Tekst zinterpretują aktorzy: Elżbieta Goetel-Dąbkowska, Krzysztof Gordon i Piotr Łukawski, a słowo wstępne wygłosi teatrolog, opiekun artystyczny projektu – profesor Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

 

„Oskar dla Emily”

Co można czuć do współmałżonka po 45. latach wspólnego życia? Poza rutyną i śmiertelną nudą? Poza rozczarowaniem i obojętnością? Okazuje się, że możliwości są nieograniczone… Emily i Henry to para starych, niespełnionych aktorów. Marzyli o filmie, sławie i willi w Beverly Hills. Zamiast tego mają skromny domek na przedmieściach Los Angeles i jedzenie fast food.

Źródłem radości jest dla nich syn, Billy. Nie wiemy tylko, czy jest sławnym nowojorskim lekarzem, jak twierdzi Emily, czy sławnym adwokatem, jak utrzymuje Henry. Wygląda na to, że jedno z nich padło ofiarą demencji. Ale które? Prawdę mówiąc oznak demencji nie widać. Para bezustannie prawi sobie złośliwości, a ich dialogi znamionują inteligencję, poczucie humoru i ciętą błyskotliwość. Co jakiś czas odgrywają fragmenty swych teatralnych ról sprzed kilkudziesięciu lat. Szczególnie upodobali sobie Romea i Julię. Grają z energią i wewnętrznym żarem, w niczym nie przypominając zgrzybiałych staruszków. Szykują się na uroczystość rozdania Oskarów. Emily ma nadzieję zdobyć tę nagrodę za całokształt twórczości.

Tymczasem zbliża się Wieczór Oskarów. On również przybierze nieoczekiwany obrót, a jego finałem będzie dźwięk policyjnej syreny…

 

Folker Bohnet – od ponad 30 lat jest gwiazdą licznych produkcji teatralnych. Obecnie zajmuje się reżyserią i pisze komedie wraz z Alexandrem Alexym (np. In andern Umständen, Wszystkiego najgorszego z okazji urodzin).

Alexander Alexy – czynny zawodowo dentysta, jak również zawodowy tancerz, który grał w wielu musicalach. Poza In andern Umständen napisał trzy sztuki z Folkerem Bohnetem, w tym Skazanych na miłość i Oskara dla Emily, wystawioną w 2012 na Scenie Prezentacje w reż. Romualda Szejda, a następnie w Teatrze Polskim w Szczecinie w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego. Premiera Skazanych na miłość miała miejsce w lipcu 2017 roku w Teatrze Komedia w Warszawie w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.

na podstawie www.adit.art.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca