Teatr

Kamienica na Nalewkach

Przedwojenna dzielnica żydowska utożsamiana była i jest do dzisiaj z Nalewkami, ulicą gdzie koncentrowało się bujne, wielobarwne życie społeczności żydowskiej, była dla niej tym, czym Marszałkowska dla Polaków.
Na Nalewkach wszyscy się znali, wzajemnie wspomagali w smutkach i wspólnie przeżywali radości. Nie ma drugiej takiej ulicy, która doczekałaby się tylu wspomnień utrwalonych w pamiętnikach, literaturze nie tylko żydowskiej, w poezji, piosence i ikonografii. Na Nalewkach królował język jidysz i zachowały się wszystkie społeczne źródła obyczajowości żydowskiej, tworzonej przez ludzi biednych, ale zapobiegliwych i przedsiębiorczych. Troszczyli się o byt, kochali się i nienawidzili. Na Nalewkach zawsze wierzono, że ta wspólnota i tradycja żydowska trwać będą wiecznie. Zbrodnia Holocaustu tragicznie przekreśliła te nadzieje i przysypała popiołem Nalewki. Poprzez spektakl "Kamienica na Nalewkach" chcieliśmy przybliżyć i ocalić od zapomnienia klimat żydowskiej ulicy.
Gołda Tencer, Szymon Szurmiej

W przedstawieniu udział wzięli artyści Teatru Żydowskiego oraz czołowe gwiazdy polskiej sceny m. in. Lea Koenig, Zofia Merle, Gołda Tencer, Hanna Śleszyńska, Beata Rybotycka, Piotr Gąsowski, Bohdan Łazuka, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Robert Rozmus, Jan Tencer, Jacek Wójcicki, Andrzej Zaorski, Wiktor Zborowski.

Spektakl zarejestrowany został przez TVP Pr. II i wyemitowany w maju 2000 roku. Wystawiony został również na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach w 2000 roku, gdzie został entuzjastycznie przyjęty.
Piosenki w aranżacji Janusza Tylmana wykonywane są w języku polskim.

Kamienica na Nalewkach

bilety niedostępne WARSZAWA
Klub Dowództwa Garnizonu 2020-03-07
od: 4 kwietnia 2019
do: 5 kwietnia 2019

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 5 kwietnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca