Teatr

ETNOKRAKÓW/ROZSTAJE 2019

XXI EtnoKraków/Rozstaje 2019

Zapraszamy do Krakowa na 21. edycję EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych festiwali w Europie prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową, world music. Na początku lipca w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów i 3 kontynentów. Tegoroczne święto muzyki etnicznej w Krakowie to blisko 20 koncertów i ogrom wydarzeń towarzyszących z udziałem artystów z całego świata: warsztaty muzyczne, tradycyjnego rzemiosła, noce tańca.

SCENA INSPIRACJE

Koncerty w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej stały się już tradycją festiwalu. W ramach „Sceny Inspiracje” wystąpi obwołany Paganinim XXI wieku węgierski skrzypek Felix Lajko ze swoim trio. Tamara Obrovac – jedna z najoryginalniejszych artystek europejskiej sceny etnojazzowej – zaśpiewa z formacją Transhistra Ensemble (Chorwacja/Włochy/Słowenia). Koncertową premierą będzie Kukurba & Słowiński Project – spotkanie znanego z formacji Kroke wirtuoza altówki, wokalisty – Tomasza Kukurby i jednego z najbardziej rozchwytywanych jazzowych skrzypków młodego pokolenia – Stanisława Słowińskiego. Autorska propozycja liderów projektu czerpie z tradycji jazzu, rocka i muzyki świata.  „Scena Inspiracje” to tym razem również przestrzeń krakowskiej Alchemii i koncert Artisena kwintetu Joachima Mencla inspirowany motywami muzyki tradycyjnej. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. W Alchemii usłyszymy też formację Trimagine i Marizę Nawrocką, która – za sprawą autorskich interpretacji wokalnych i kameralnych aranżacji zespołu – z pieśni jidysz przełomu XIX i XX wieku w nowatorski sposób wydobywa ich oblicze subtelne i nieoczywiste. Zespół jest laureatem tegorocznego konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

SCENA IN CRUDO

W ramach sceny In Crudo w Muzeum Inżynierii Miejskiej usłyszymy Svietłanę Spajić (Serbia), jedną z najbardziej cenionych i szanowanych postaci współczesnej kultury Bałkanów, nie tylko Serbii. Artystka jest bowiem jednym z czołowych autorytetów w dziedzinie dawnych, przekazywanych ustnie tradycji wokalnych tej części Europy. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej zespołowi wierność dawnym zasadom tradycyjnego śpiewu i rewelacyjne, bezkompromisowe, emocjonalne koncerty. W ramach cyklu In Crudo wystąpi również pochodząca z polskiego Spisza poetka i pieśniarka Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała; jej twórcze poszukiwania i głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, ożywiają magiczny świat Bergitka Roma, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Scena In Crudo – to również przestrzeń dla grupy Virtualnaja Derevnia z Moskwy i Kijowa. Szeroki jest obszar poszukiwań artystycznych rosyjsko-ukraińskiej formacji; praktykują i rekonstruują m.in. archaiczne pieśni tradycyjne dorzecza Dniepru i Wołgi. Artyści mają na koncie współpracę m.in. z Siergiejem Starostinem i ukraińską grupą Derevo. Muzyka ponad podziałami.

Karnet na cały festiwal (z wyłączeniem warsztatów i wydarzeń w NCK) – 160 zł

Karnet całodniowy / MIM / na 3 lipca – 60 zł

Karnet całodniowy / MIM / na 4 lipca – 60 zł

 

Więcej informacji: www.etnokrakow.pl

kup bilety KRAKÓW
Klub Alchemia 2019-07-06
kup bilety KRAKÓW
Klub Alchemia 2019-07-05
kup bilety KRAKÓW
Różne lokalizacje 2019-07-03
od: 3 lipca 2019
do: 6 lipca 2019

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 8 czerwca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca