![]() | „SCENARIUSZ DLA TRZECH AKTORÓW” – SPEKTAKL 13 maja 2023 |
![]() | „LILY” – SPEKTAKL OCH-TEATRU 25 listopada 2023 |
![]() | „KOCHANE PIENIĄŻKI” – SPEKTAKL KOMEDIOWY 22 maja 2022 |
„KRÓL LEAR” Williama Szekspira w reż. Agnieszki Korytkowskiej
„Czas wyda na jaw, co kryje obłuda…”
Król Lear w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie próbą̨ przeniesienia dzieła Szekspira w realia świata, w którym wojna stanowi jego status quo: toczy się̨ za oknem, za granicą, w rodzinie, w pamięci. Sala pod Liberatorem stanie się sceną dla dramatu Szekspira, którego pierwszym „tematem jest rozkład i upadek świata”.
Wojna to stan permanentnego napięcia, który wzmaga konieczność́ strategii zarzadzania, dowodzenia, opanowywania i regulowania działaniami obronno-atakującymi. W świecie Leara wojna nie ustaje, jest stale podsycaną grą. Lear był doskonałym, choć́ zaborczym wodzem. Poznajemy go w momencie, gdy stary i zmęczony przekazuje władzę swoim córkom, odtrącając najmłodszą z nich. Co nim kieruje: pycha, prowokacja, szaleństwo czy bliskość śmierci? Rytuał wojennej gry powtarzać się będzie, póki żyć będzie ostatni z jej uczestników.
Lustrzanym odbiciem historii Leara i jego córek, jest historia Gloucestera i jego synów. Te dwa motywy łączą się i wspólnie pogłębiają uniwersalny temat rozkładu władzy i więzi rodzinnych. „Ale w przeciwieństwie do dramatów historycznych i tragedii świat się z powrotem nie zrasta. (...). Spełniły się słowa Gloucestera: ,,Ten wielki świat wyniszczeje i będzie niczym”. (Jan Kott )
Obsada:
Lear: Iwona Bielska
Goneril: Sylwia Zmitrowicz
Regan: Dorota Landowska
Kordelia: Paulina Walendziak
Kent: Arkadiusz Buszko
Edmund: Grzegorz Falkowski
Gloucester: Mariusz Bonaszewski
Edgar: Wociech Brzeziński