Wywrota

Czy maszyna może wiedzieć?

Powyższe pytanie dotyczące możliwości posiadania wiedzy przez maszynę wydaje się być pytaniem retorycznym. Wynika to stąd, iż maszyna jest wytworem ludzkim, sztucznym produktem. Nie posiada ona tego, co odpowiedzialne jest za wiedzę, czyli podmiotowości oraz rozumu.

 

Maszyna nie istnieje w sensie psychologicznym oraz filozoficznym. Człowiek funkcjonuje przede wszystkim w sferze indywidualnego „ja". Tymczasem maszyna jest układem technicznym, działającym automatycznie, opartym na wykorzystaniu cybernetycznej zasady akcja-reakcja.

Współczesne komputery wydają się myśleć. Jest to jednak pozór. Myśleć może tylko mózg istoty żyjącej, posiadającej bardzo wysoki poziom inteligencji. Tymczasem maszyny, jako że nie posiadają centralnego ośrodka psychicznego, odpowiedzialnego za świadomość istnienia, nie decydują same o procesach przetwarzania informacji, ich interpretacji itd. One po prostu bazują na tzw. algorytmach, przetwarzając dane według określonego przez informatyków schematu.

Przykładem jest chociażby Internet. To nie on myśli, gdy wyszukujemy jakieś strony, lecz człowiek, który obsługuje komputer. Internet tylko przetwarza sygnał wyjściowy i reaguje w sposób automatyczny.

Podobnie jest z kwestią wiedzy. Termin „wiedzieć" skierowuje naszą uwagę na podmiotowość istoty żyjącej, która posiada wiedzę. Potrafi ją wykorzystać w życiu, a także swobodnie kształtuje swoje decyzje w oparciu o nią. Człowiek posiada wolną wolę, jest podmiotem, czuje własne istnienie w formie samoświadomości. Tymczasem maszyna zupełnie pozbawiona jest takiego wymiaru. Można powiedzieć nieco bardziej wzniośle, iż maszyny w sensie duchowym oraz wewnętrznym po prostu nie ma, dlatego nie może ona wiedzieć. Brak podmiotowości, świadomości istnienia, życiowych doświadczeń (teoretycznych oraz praktycznych) oznacza zatem brak wiedzy.

Maszyny można przyrównać do wodospadu: woda spada tam, gdzie poprowadzi je koryto oraz grawitacja. Podobnie też informacje, dane, pliki przemieszczane są przez maszynę bezświadomie i bezwiednie tylko i wyłącznie według zasady algorytmu, funkcji matematycznej, logiki oraz zamysłu istoty ludzkiej, któa ją stworzyła.

Maszyna nie może wiedzieć, ale przy pomocy maszyn człowiek może wiedzieć znacznie więcej, niż gdyby ich nie było.

 

Stach

36 Lublin
5 artykułów 2 teksty 7 prac 59 komentarzy
Szukam harmonii, chociaż nie jestem akordeonistą.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 listopada 2007 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca