Wywrota

Nastolatek zhakował sieć tramwajową w Łodzi

Pewien nastolatek postanowił zabawić się kosztem systemu tramwajowego miasta Łodzi - jego zabawa „kolejką" mogła dla wielu pasażerów skończyć się tragicznie. Młody człowiek spowodował wykolejenie czterech wagonów, zaś w jednym z wypadków rannych zostało dwunastu pasażerów.

14-latek stworzył swego rodzaju pilota telewizyjnego wysyłającego promienie podczerwone stosowane do sterowania zwrotnic tramwajowych - podaje dziennik The Telegraph. Aby uzyskać dane potrzebne do modyfikacji pilota, nastolatek odwiedzał kilka zajezdni tramwajowych.

Podczas przesłuchania chłopiec ujawnił iż zmieniał on trasę przejazdu tramwajów dla żartu. „Chłopak przez dłuższy czas poznawał zasadę poruszania się tramwajów oraz działania zwrotnic, aby w końcu stworzyć nadajnik podczerwieni wykorzystywany do zmiany trasy wagonów" - poinformował Mirosław Micor, rzecznik łódzkiej policji.

„14-latkowi udało się przerobić pilota telewizyjnego w urządzenie zdolne do sterowania wszystkimi zwrotnicami na linii, co więcej, wypisał w swoim zeszycie, którymi ze skrzyżowań najlepiej sterować. Bawił się jak dziecko wielkim zestawem kolejowym, miał szczęście, że w wyniku wykolejenia nikt nie zginął - nie zastanowił się nad konsekwencjami swego działania" - opowiada Micor.

Systemy do kontrolowania transportem są zazwyczaj projektowane przez inżynierów z małą wiedzą w zakresie bezpieczeństwa, a takie łatwo zhakować.

Problemy z systemem sieci tramwajowej w Łodzi pojawiły się w czwartek, gdy motorniczy starał się przestawić zwrotnicę w prawo. Ta po pewnym czasie przesunęła się w lewo, w wyniku czego drugi wagon pojechał w drugą stronę, zderzając się z innym tramwajem. W wyniku wypadku rannych zostało kilkanaście osób.

Incydent zastanowił inspektorów transportu, którzy od początku podejrzewali ingerencję z zewnątrz.

Młodzieniec został określony przez nauczycieli jako entuzjasta elektroniki i przykładny uczeń. Teraz zajmie się nim sąd rodzinny.

źródło: theregister.co.uk / hacking.pl

Redakcja

Redakcja

24 z Internetu
7704 artykuły 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 18 stycznia 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca