Wywrota

ZSRR wiecznie żywy (w Sieci)

Związek Radziecki jest już przeszłością, jednakże w niektórych kręgach socjalistyczna utopia pozostaje żywa - jednym z nich jest cyberprzestrzeń.

Szesnaście lat po rozpadzie Związku Radzieckiego obserwuje się wzrost popularności domen „.su" (Soviet Union). W tym roku zanotowano 45-procentowy wzrost liczby zarejestrowanych domen tego typu. Blogerzy, przedsiębiorcy oraz zatwardziali komuniści stanowią jeszcze niewielką, lecz poszerzającą się grupę użytkowników Internetu. To po części im zawdzięczać należy wzrost popularności ZSRR w Sieci.

Prokremlowska młodzieżówka "Nasi" pod adresem "nashi.su" permanentnie wyraża swoje oddanie byłemu prezydentowi, Władymirowi Putinowi. Ten ostatni zaprzecza, jakoby wybór domeny „.su" miał nieść jakieś przesłanie.

Takich przykładów jest więcej - niewielki moskiewski warsztat specjalizujący się w marce Ford oferuje informacje na swój temat pod adresem "ford.su", zaś właściciel adresu „apple.su" chętnie wymieni go na nowy komputer - niekoniecznie musi być to Mac.

Władymir Khramow, administrator sieci pracujący w Moskwie, przyznał, iż w zeszłym roku kupił domenę „microsoft.su", aby posiadać łatwy w zapamiętaniu adres e-mailowy.

Mimo że Khramow zastrzega, iż nie kupił domeny, by ją później odsprzedać z zyskiem, łatwo jest znaleźć osoby, które pragną zbić w ten sposób fortunę. Jedną z nich jest Jan Balajan - zarejestrował on pewną liczbę domen, takich jak „ussr.su", „stalin.su", czy „kgb.su". Za każdą z nich chce 30 tysięcy dolarów.

źródło: hacking.pl / news.smh.com.au

 

Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7637 artykułów 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 27 kwietnia 2008, 12:51
Czyli - na wszystkim da się zarobić. Na idei też ; )
przysłano: 24 kwietnia 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca