Wywrota

Płuca samochodu, czyli jak prawidłowo wybrać filtr powietrza?

Tak samo, jak człowiek do funkcjonowania potrzebuje powietrza, tak serce naszego samochodu, czyli silnik, również potrzebuje tego powietrza. Świeże powietrze w samochodzie zapewnia filtr powietrza. O jego istotności świadczy przede wszystkim to, że jest określany mianem ,,płuc samochodu”. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać filtr powietrza i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem. Zachęcamy do lektury!

 

Czym jest filtr powietrza i jaką rolę pełni w samochodzie? 

Do prawidłowego działania jednostki napędowej niezbędny jest nie tylko odpowiednio dobrany olej silnikowy czy pozbawione zanieczyszczeń paliwo, ale również czyste powietrze. Właśnie z tego względu producenci wyposażają samochody w filtry powietrza. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie silnika przed dostaniem się do niego różnorodnych zanieczyszczeń. W czasie pracy silnik zasysa pewną ilość powietrza, wraz z którym przedostają się do niego: kurz, pył, piasek, brud. Wpływają one negatywnie na działanie silnika, dlatego filtry powietrza montuje się bezwzględnie w każdym samochodzie. Mają one za zadanie przedłużyć żywotność jednostki napędowej

Objawy zużytego filtra powietrza w samochodzie

Filtr powietrza pełni rolę płuc silnika i to od niego zależy, czy jednostka napędowa otrzyma odpowiednią ilość powietrza. Jeżeli nie będziemy o niego dbać ani regularnie wymieniać, możemy nawet doprowadzić do zniszczenia silnika, co generuje znacznie większe koszty niż zakup filtra powietrza i jego wymiana. Pierwszym objawem, który może sugerować, że filtr w naszym samochodzie jest już mocno zapchany i wyeksploatowany, jest wzrost spalania. Objaw ten, niestety dla wielu kierowców, jest trudny do wychwycenia, a jeszcze trudniejszy do prawidłowego zdiagnozowania. Zużyty filtr paliwa zwykle podkrada paliwo stopniowo i powoli. Innym objawem zużywającego się filtra jest nieprzyjemny zapach spod maski i we wnętrzu samochodu, a także zauważalny spadek mocy silnika. Średnio przeciętny samochód do spalenia 1 litra paliwa potrzebuje kilkunastu tysięcy litrów powietrza. Jeżeli filtr paliwa na skutek zanieczyszczenia traci swoją normalną przepustowość, ilość powietrza dostarczanego do silnika zaczyna spadać, co objawia się spadkiem mocy jednostki napędowej. 

Co ile należy wymieniać filtr powietrza?

Przyjęło się, że filtr powietrza należy wymieniać co 20-30 tys. kilometrów. Zużycie filtra może jednak nastąpić zdecydowanie wcześniej. Jest to uzależnione przede wszystkim od warunków eksploatacji, jak i od jakości powietrza. Według zaleceń mechaników filtr powietrza najlepiej jest wymieniać minimum raz w roku podczas corocznego przeglądu. 

Jak prawidłowo dobrać filtr powietrza do samochodu?

Dobry jakościowo filtr powietrza będzie zachowywał odpowiedni balans między przepustowością powietrza, a optymalnym stopniem zatrzymywania zanieczyszczeń. Kolejną ważną cechą dobrego filtra powietrza jest redukcja hałasu ssania, co sprawia, że jazda samochodem przebiega w komfortowych warunkach. Wybierając filtr powietrza, koniecznie musimy zwrócić uwagę na materiał filtrujący. Ponieważ z jednej strony filtr musi dobrze filtrować zanieczyszczenia, a z drugiej charakteryzować się odpowiednią przepustowością, powinien być wykonany z grubych i gęstych włókien. Istotne jest również ułożenie materiału filtracyjnego w plisy, dzięki czemu zapewniona jest duża powierzchnia filtracyjna. Lepsze jakościowo filtry powietrza mogą być dodatkowo wyposażone w tzw. impregnat żywiczny, który zabezpiecza m.in. przed pochłanianiem wilgoci. W sklepie Motochemia.pl można znaleźć różne rodzaje filtrów powietrza dedykowane do konkretnych modeli aut. 

 

Jeżeli nie wiesz, jaki filtr powietrza będzie optymalny, zwróć się o poradę do specjalisty - mechanika lub sprzedawcy w sklepie motoryzacyjnym Motochemia.pl

 

Dobrej jakości filtry powietrza w samochodach osobowych są w stanie odseparować 99,8% zanieczyszczeń 

Jak samodzielnie wymienić filtr powietrza w samochodzie?

Wymiana filtra powietrza nie jest czynnością skomplikowaną. Proces ten należy rozpocząć od zlokalizowania plastikowej puszki, która najczęściej znajduje się z boku silnika. Będzie ona zabezpieczona zatrzaskami lub śrubami. Gdy ją otworzymy, zobaczymy wkład, który zwykle ma kształt prostopadłościanu lub walca. Filtr powietrza montujemy w taki sposób, aby nie był on odkształcony. Zwróćmy uwagę, czy dobrze ułożyła się uszczelka. Nie może ona zostać przytrzaśnięta podczas zamykania pokrywy. 

Czy filtr powietrza a filtr kabinowy jest tym samym?

I tak i nie. Filtr powietrza wykorzystywany jest we wszystkich rodzajach pojazdów, natomiast filtr kabinowy zwykle w samochodach z klimatyzacją, co jest obecnie standardem. Nie zmienia to jednak faktu, że filtr kabinowy jest rodzajem filtra powietrza. Standardowy filtr powietrza wykonuje się zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub z bawełny. Filtr kabinowy tworzy się z bibuły filtrującej lub węgla. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą filtrów kabinowych w sklepie Motochemia.pl.


przysłano: 2 czerwca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca