Wywrota

Czy warto kupić komputer do gier?

Każdy fan gier komputerowych wie, jak ważny jest odpowiedni sprzęt. Komputer wyposażony w podzespoły wysokiej jakości pozwala na korzystanie z najnowszych, najbardziej wymagających tytułów – czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Czym wyróżnia się komputer do gier?

Branża gier komputerowych od lat nieustannie rośnie w siłę, a każdego roku słyszymy o premierach coraz bardziej imponujących produkcji. Od razu po ogłoszeniu pierwszych informacji większość graczy szuka danych na temat wymagań sprzętowych, aby zweryfikować, czy obecnie używane urządzenie podoła nowym wyzwaniom. Studia gier poświęcają ogromne środki, by rozgrywka była jeszcze ciekawsza, a przedstawione światy wyglądały lepiej i bardziej realistycznie. Aby skorzystać z pełni możliwości nowych silników gier, musimy jednak zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości sprzęt.

 

Rynek komputerów i podzespołów rozwija się wraz z pojawianiem się nowych gier. Kilkuletnie urządzenia mogą mieć spore problemy z uruchomieniem najnowszych tytułów – z tego powodu wielu graczy regularnie wymienia urządzenia lub decyduje się na zakup nowych podzespołów. Warto przy tym pamiętać, że komputer do gier może znacznie różnić się od rozwiązań stosowanych w pracy lub domowych, multimedialnych konstrukcji.

 

W przypadku takich sprzętów szczególne znaczenie ma zastosowana karta graficzna, której musi towarzyszyć wydajny procesor i spora ilość pamięci RAM. Nie bez znaczenia jest także rodzaj i rozmiar dysku – nowe gry mogą wymagać miejsca przekraczającego nawet 100 gigabajtów. Napęd SSD pozwala osiągnąć znacznie większą prędkość odczytu informacji, jednak tradycyjne dyski HDD oferują więcej przestrzeni na dane za tę samą cenę. Często możemy spotkać się z połączeniem tych dwóch rozwiązań. Pamięć SSD służy wtedy do przechowywania plików systemowych i używanych na bieżąco danych, takich jak zapisy gier, podczas gdy dysk twardy funkcjonuje jako pojemny magazyn danych.

Komputer czy laptop do gier – które urządzenie sprawdzi się lepiej?

Jeżeli planujemy kupić urządzenie przeznaczony głównie do gier, na ogół lepszym wyborem będzie komputer stacjonarny. Wśród graczy znajdzie się oczywiście wielu zwolenników laptopów, jednak PC oferuje szereg szczególnych zalet.

 

Czym komputery przewyższają laptopy przeznaczone do gier? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na możliwość niemal dowolnego dostosowania podzespołów do swoich potrzeb. W razie potrzeby możemy szybko i bezproblemowo wymienić daną część na inną – sprawniejszą, wydajniejszą lub po prostu nowszą. Laptopy przeznaczone do gier korzystają z wysokiej jakości podzespołów, które umożliwiają grę na świetnym poziomie, jednak modyfikacje są znacznie kosztowniejsze, a czasami wręcz niemożliwe. Kolejną istotną kwestią jest jakość chłodzenia, która bezpośrednio przekłada się na żywotność całego sprzętu. Większa ilość przestrzeni w obudowie komputera pozwala na lepszy przepływ powietrza, tym samym utrzymując odpowiednią temperaturę podzespołów przez dłuższy czas. Musimy jednak liczyć się z większym poborem prądu w przypadku komputera osobistego. Laptopy zdecydowanie wygrywają również pod kątem mobilności – dla wielu graczy może to być kluczowa cecha.

 

Warto przy tym skupić się na jednym z najważniejszych parametrów, czyli cenie. Komputer stacjonarny, w porównaniu z laptopem o podobnej specyfikacji, w zdecydowanej większości przypadków będzie znacznie tańszy. Opłacalność takiego rozwiązania podkreśla również możliwość samodzielnego skompletowania sprzętu i dopasowania konfiguracji w niemal dowolny sposób. Przydatne informacje, które pomogą w wybraniu najlepszego urządzenia, można poznać, czytając poradnik Media Expert.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując komputer do gier?

Wspomnieliśmy już o najważniejszych podzespołach w kontekście gier – kluczowym elementem konstrukcji jest wydajna karta graficzna. Nie możemy jednak zapomnieć o karcie dźwiękowej, która bezpośrednio wpłynie na wrażenia podczas grania. Miłośnicy rozgrywki multiplayer powinni również zwrócić uwagę na zastosowaną kartę sieciową. Wśród sprzętów dla graczy znajdziemy propozycje o wyjątkowym wyglądzie – często spotykanym elementem jest różnokolorowe podświetlenie LED. Warto poświęcić trochę czasu, by dopasować poszczególne części całego setupu do siebie – efekt może być niesamowity!

 

Sam komputer to jednak nie wszystko. Na komfort rozgrywki wpływają także dodatkowe sprzęty – możemy do nich zaliczyć klawiaturę, słuchawki, wysokiej klasy monitor czy myszkę gamingową. Dobrze skomponowany zestaw dodatkowych urządzeń pozwala na doświadczenie wszystkich efektów audiowizualnych w grach, bardziej precyzyjne ruchy i lepszą kontrolę nad swoją postacią.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 listopada 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca