Wywrota

Samochodowy zawrót głowy, czyli co wybrać

Po pozytywnym zakończeniu nauki jazdy samochodem i po zdaniu egzaminu na prawo jazdy każdy młody kierowca marzy o własnym samochodzie. Jednocześnie jego wybór budzi wiele wątpliwości. Każdy ma co do tego inne podejście co do pierwszego samochodu i wybór jest oczywiście też uzależniony od budżetu. Jednak powszechna opinia jest taka, że pierwszy samochód nie musi mieć za dużo udogodnień, ponieważ najpierw trzeba nabrać wprawy w prowadzeniu samochodu.

Na co zwracać uwagę?

Wybierając pierwszy samochód warto wziąć pod uwagę jego rozmiar. Na pewno o wiele łatwiej jest manewrować szczególnie w mieście mniejszym samochodem. Małe auta z mniejszą pojemnością silnika są polecane młodym kierowcom również ze względu na koszty ubezpieczenia, które związane są z wielkością silnika. Im większy tym wyższa opłata, która w przypadku młodych kierowców jest już początkowo wysoka. Poza tym pierwszy samochód powinien być bezpieczny. Warto oprócz tego czy samochód jest wyposażony w poduszki powietrzne i ABS, które są podstawą czy ma jeszcze jakieś udogodnienia, które podnoszą poczucie bezpieczeństwa. Warto wybrać skrzynię z manualną skrzynią biegów, ponieważ to pozwoli przećwiczyć i wprawić się w zmianie biegów. Wspomaganie kierownicy młodym kierowcom będzie dużym ułatwieniem zwłaszcza przy wykonywania manewrów parkowania. Dodatkowo mogą przydać się elektryczne lusterka, choć nie są one niezbędne – po prostu łatwiej jest je ustawić z tą funkcją. Jednym z najważniejszych aspektów dla młodego kierowcy, którego budżet jest ograniczony jest ekonomiczność samochodu. Nie tylko pod kątem spalania i ceny zakupu, ale również ewentualnych późniejszych kosztów napraw i części zamiennych. Lepiej jest również wcześniej sprawdzić czy model, który jest brany pod uwagę jest bardzo awaryjny i co najczęściej się psuje.

Co jeszcze warto wiedzieć przy wybieraniu pierwszego samochodu?

Należy przede wszystkim posłuchać zdrowego rozsądku i na samym początku po zdaniu egzaminu na prawo jazdy skupić się na wyćwiczeniu pewności prowadzenia auta, płynnej zmiany biegów i uzyskaniu swobody w byciu samodzielnym kierowcą. Na samochód pełen udogodnień posiadający szybkie przyspieszenie przyjdzie jeszcze czas – tym bardziej, że tego typu samochody lepiej pracują pod pewną ręką – mają mniejsze spalanie, nie są tak narażone na otarcia i kolizje, które młodym kierowcom zdarzają się zdecydowanie częściej. Można też pomyśleć o długoterminowym wynajmie samochodu. W tym przypadku ewentualne szkody czy otarcia są pokrywane przez bank lub firmę wynajmującą. Jest to dość wygodne dla młodych kierowców rozwiązanie, ponieważ mają comiesięczną pewność, ile wydadzą w danym miesiącu na samochód. To rozwiązanie jest też korzystniejsze pod względem jednorazowego wydania większej ilości pieniędzy, którą nie zawsze dysponują młodzi kierowcy, a dzięki wynajmowi mogą korzystać z nowoczesnego samochodu. Jest to niewątpliwie duże udogodnienie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 lipca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca