Wywrota

Czy quadem można jeździć bez prawa jazdy

Quady to pojazdy mechaniczne czterokołowe. Bardzo popularne zarówno wśród osób dorosłych, jak i młodzieży. Jeszcze kilka lat wstecz jazda quadami była możliwa praktycznie przez każdą osobę, która miała na to ochotę. Jak to możliwe? Ano przepisy jasno stanowiły że na prowadzenie quada nie jest potrzebne prawo jazdy. I ta wiedza dość mocno zapisała się w pamięci wielu osób. Tymczasem od pewnego czasu przepisy uległy nowelizacji i już nie dopuszczają do prowadzenia quadem bez prawa jazdy. Z uwagi na to że quad jest pojazdem czterokołowym, aby móc go legalnie prowadzić potrzebne jest prawa jazdy kategorii min. AM. Jeśli ktoś posiada prawo jazdy kategorii B, czyli najpopularniejsze w Polsce i pozwalające prowadzić samochód osobowy do 3,5 tony, to oczywiście również może legalnie prowadzić quad.

Zanim kupisz quad sprawdź czy masz prawo jazdy

Czym była podyktowana zmiana ustawy w zakresie prowadzenia quadów bez prawa jazdy? Przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Swego czasu bardzo modne było obdarowywanie dzieci quadami. Był to jeden z najczęściej kupowanych prezentów komunijnych. Niestety w ślad za tą modą zaczęło się pojawiać bardzo wiele, w tym również niezwykle poważnych wypadków. Dzieci prowadząc quada, nie znały przepisów o ruchu drogowym, co skutkowało wieloma wypadkami. Oczywiście najbardziej poszkodowanymi w nich były osoby prowadzące quady. Aby zapobiegać dalszym tragediom, rząd zdecydował o wprowadzeniu zmiany. Od tego czasu aby móc jeździć quadem, należy mieć prawo jazdy. Ta wiedza jest szczególnie cenna wtedy, kiedy chcesz kupić quad jako prezent – np. dla swojego chrześniaka. Zanim to zrobisz, upewnij się czy jego rodzice nie mają nic przeciwko temu prezentowi, a jeśli nie, dowiedz się czy dziecko posiada prawo jazdy. Jeżeli nie posiada takich uprawnień, pamiętaj że nie będzie mógł legalnie prowadzić quada.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Ile zatem trzeba zainwestować w kurs prawa jazdy kategorii B, kto pozwoli nam legalnie kierować quadem, jak również samochodem osobowym? Cena takiego kursu, wraz z koniecznymi badaniami lekarskimi oraz materiałami potrzebnymi do nauki to od 1500 do 2000 złotych. Do tego należy również doliczyć późniejszą opłatę za egzamin państwowy – do 200 złotych. Taniej można zrobić kurs prawa jazdy kategorii AM. Jego cena wynosi od 500 do 1000 zł46 do nawet 10 tysięcy złotych. W przypadku dobrej jakości fabrycznie nowych quadów, trzeba się liczyć z wydatkiem około 5 do 6 tysięcy. Jak widać nie jest to mała inwestycja, ale jak najbardziej dająca satysfakcję. Quad to pojazd znakomicie sprawdzający się w jeździe terenowej, tak w pracy, jak i dla relaksu. Od dawna marzyłeś o tym, aby mieć swojego quada? Marzenia są po to, aby je spełniać. A pomóc w tym może pożyczka przez internet. Wykorzystaj ją na cokolwiek chcesz, w tym także na zakup terenowego czterokołowca. Kupując quada, nie zapomnij go zarejestrować oraz ubezpieczyć – polisa OC jest niezbędna by móc się nim poruszać po drogach publicznych.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 pazdziernika 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca