Wywrota

Czy zawsze powinieneś używać VPN?

Wirtualna sieć prywatna, czyli VPN, to potężne narzędzie, które uniemożliwia korporacjom i cyberprzestępcom dostęp do Twoich danych osobowych. Gdy korzystasz z VPN, Twoje dane wędrują do zdalnego serwera za pośrednictwem bezpiecznego połączenia. Zdalny serwer maskuje Twój adres IP, więc wygląda na to, że uzyskujesz dostęp do Internetu z innego miejsca, co pozwala Ci również ominąć geoblokady i cenzurę.

Z tego powodu VPN zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat, szczególnie w krajach takich jak Chiny, gdzie cenzura online jest powszechna i czasami niebezpieczna. Jednak ludzie na całym świecie korzystają z VPN, aby chronić swoją prywatność, anonimowość i nieograniczony dostęp do Internetu. Ale czy koniecznym jest, aby Twój VPN był włączony i podłączony przez cały czas?

 

Cóż, to zależy od tego, dlaczego używasz VPN. Aby pomóc Ci zdecydować, czy stałe połączenie jest konieczne, zebraliśmy listę często zadawanych pytań i ich odpowiedzi.

Czy używasz VPN aby ominąć geoblokadę?

Jeśli tak, warto pozostawić go uruchomionego podczas streamowania lub oglądania treści geoblokowanych. Po rozłączeniu się z VPN, Twoja lokalizacja IP zostanie ujawniona. Możesz być w stanie zobaczyć zawartość, która jest już na ekranie, ale witryna prawdopodobnie zablokuje Cię, gdy spróbujesz załadować inną stronę. 

 

Jeśli jednak przepustowość Twojego VPN jest ograniczona, możesz spróbować kontynuować oglądanie po wyłączeniu VPN. Pozwoli to na przejęcie przepustowości przez Twojego dostawcę usług internetowych. Zanim wyłączysz VPN, musisz częściowo załadować wideo. W ten sposób upewnisz się, że Twoja przeglądarka przeszła kontrolę lokalizacji IP serwisu streamingowego. Przetestowaliśmy ten hack z Hulu, i działa dobrze, ale nie działał, gdy próbowaliśmy go z Netflix. 

Czy martwisz się o swoją prywatność w Internecie?

Sieci VPN oferują najlepszą dostępną ochronę, jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo online. Dlatego powinieneś pozostawić VPN włączony przez cały czas, aby chronić się przed wyciekami danych i cyberatakami. VPN szyfruje wszystkie dane, które podróżują przez Twoją sieć, co praktycznie uniemożliwia hakerom, dostawcom usług internetowych i rządom wgląd w Twoje dane osobowe. 

 

Jeśli bezpieczeństwo jest Twoim głównym zmartwieniem, powinieneś upewnić się, że Twoja sieć VPN korzysta z szyfrowania klasy wojskowej. Będziesz także chciał mieć automatyczny kill switch, który wyłączy Twoje połączenie, jeśli VPN zawiedzie lub zostanie naruszony. 

Czy Twój internet jest wolny? 

VPN może albo pomóc, albo utrudnić Twoje połączenie, jeśli chodzi o prędkość. Jeśli doświadczasz throttling przez ISP lub przeciążoną sieć, korzystanie z VPN połączonego z pobliskim serwerem ponownie przyspieszy bieg. 

 

Jeśli jednak doświadczasz innych problemów z prędkością, możliwe, że połączenie z siecią VPN spowolni ją jeszcze bardziej. Wynika to z odległości, jaką Twoje dane muszą pokonać do zdalnego serwera oraz czasu potrzebnego na ich zaszyfrowanie i odszyfrowanie. 

 

Jeśli Twoje połączenie działa wolniej niż zwykle, spróbuj wyłączyć VPN na jakiś czas. Jeśli prędkość jest częstym problemem, Surfshark jest jednym z najszybszych dostępnych dostawców VPN. 

Chcesz zaoszczędzić pieniądze? 

Możesz również użyć VPN jako narzędzia do oszczędzania pieniędzy podczas zakupów online. Jest to szczególnie przydatne, gdy rezerwujesz loty i pokoje hotelowe, ponieważ ceny mają tendencję do drastycznych zmian w zależności od Twojej lokalizacji.

 

Strony rezerwacyjne śledzą Twoją historię wyszukiwania i wykorzystują te informacje do zmiany ofert i cen, które Ci oferują. VPN ukryje te informacje przed nimi i zapewni, że za każdym razem otrzymasz najlepszą cenę. 

 

Możesz również skorzystać z najlepszych wyprzedaży podczas zakupów online, zmieniając swoją wirtualną lokalizację na regiony, w których dany produkt jest dostępny po lepszej cenie. Na przykład, jeśli kupujesz prezenty dla przyjaciół i rodziny za granicą, możesz wejść do sklepu z serwera w ich kraju, aby uzyskać najlepsze oferty. 

Czy Twój dostawca ogranicza Twoją przepustowość? 

Jeśli Twój dostawca usług internetowych ogranicza Twoją przepustowość, aby pomóc w przeciążeniu sieci lub przekonać Cię do uaktualnienia umowy, VPN może pomóc zwiększyć Twoje prędkości. Dzięki VPN ominiesz ograniczanie prędkości przez ISP, komunikując się bezpośrednio z wybranym przez siebie zdalnym serwerem. 

 

Największe prędkości uzyskasz, jeśli połączysz się z siecią znajdującą się w pobliżu Twojej fizycznej lokalizacji, dlatego szukaj dostawców VPN z serwerami w swoim kraju. 

Czy używasz publicznego WiFi? 

Publiczne sieci WiFi sprawiają, że cyberprzestępcom wyjątkowo łatwo jest włamać się do Twoich prywatnych danych. Dlatego właśnie konieczne jest utrzymywanie włączonej sieci VPN, aby zachować swoje bezpieczeństwo. 

 

Jeśli szukasz sieci VPN, którą możesz ustawić i zapomnieć, większość usług vpn z funkcją bezpieczeństwa wykrywa, kiedy korzystasz z publicznej sieci WiFi i automatycznie łączy Cię z VPN, więc nigdy nie musisz się martwić, że Twoje dane są narażone na wyciek.

Podsumowanie

VPN to potężne narzędzie cyberbezpieczeństwa, które chroni Twoje dane osobowe. Łącząc się ze zdalnym serwerem, możesz ominąć cenzurę i geoblokady, a nawet złapać okazję podczas zakupów online. Ale nie zawsze jest konieczne, aby pozostawić VPN włączony przez cały czas. W rzeczywistości, w niektórych sytuacjach korzystne jest wyłączenie go na jakiś czas. 

 

Jeśli bezpieczeństwo jest Twoim głównym zmartwieniem, to powinieneś pozostawić VPN włączony, gdy jesteś podłączony do Internetu. Twoje dane nie będą już szyfrowane, jeśli go wyłączysz, a odwiedzane witryny będą widzieć Twoją prawdziwą lokalizację IP. Ale jeśli używasz VPN do innych celów, takich jak dostęp do treści geoblokowanych, dobrze jest dać mu przerwę od czasu do czasu.

Jeśli chcesz znaleźć VPN, na którym możesz polegać, sprawdź naszą listę pięciu najlepszych rozwiązań. Wszystkie są dostępne z bezpłatnym okresem próbnym lub gwarancją zwrotu pieniędzy, więc możesz wypróbować je bez ryzyka.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Maciej
Maciej 21 września 2022, 01:10
VPN to świetne rozwiązanie. Osobiście skusił mnie do korzystania z niego artykuł przystanwsieci.pl/internet/jak-dbac-o-swoje-bezpie…
przysłano: 14 lutego 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca