Jak zadbać o skórzany portfel?

Redakcja
Redakcja
Kategoria obyczaje · 14 grudnia 2018

W minionym roku, zdecydowanym numerem jeden na liście najchętniej wybieranych prezentów – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn- okazały się eleganckie, skórzane portfele. Świąteczne upominki tego rodzaju z pewnością są nie tylko przejawem poczucia gustu obdarowującego, ale też doskonale spisują się pod względem praktycznym, stanowiąc niezwykle przydatny gadżet na co dzień. By jednak galanteria służyła na długi czas intensywnego użytkowania, koniecznie trzeba się o nią właściwie zatroszczyć. W jaki sposób pielęgnować portfele? O tym dowiesz się właśnie od nas. Zachęcamy do poczytania dalszych części naszego poradnika.

 

Szanuj

Każdy jeden wyrób z naturalnej skóry wymaga delikatnego traktowania oraz przede wszystkim stosownej dbałości rozumianej jako szereg zabiegów z zakresu zarówno konserwacji, jak i czyszczenia. Otrzymując czy to torebkę, czy aktówkę, bądź opisywany portfel z tradycyjnego surowca skórzanego, musimy wiedzieć, iż jest to produkt wysokiej jakości, jaki odznacza się - chociażby przez fakt wykorzystania do jego produkcji prawdziwej skóry - dużą wytrzymałością i trwałością użytkowania, jednakże wraz z biegiem czasu ulega obtarciom, zmienia się jego odcień kolorystyczny, staje się wyblakły, a także pełen zarysowań. Oczywiście prędzej czy później czeka to nawet najbardziej solidnie wykonaną portmonetkę, ale lepiej aby zadbać o nią tak, aby stało się to raczej później niż prędzej. Jak to zrobić? Po pierwsze kilka banalnie prostych nawyków, które powinien w sobie wyrobić każdy posiadacz przedmiotu galanteryjnego typu portfel. Otóż zaleca się nie nosić go wraz z kluczami, breloczkiem, czy pendrive’em, ponieważ ich ostrzejsze elementy łatwo zniszczą delikatną skórę. By nie uszkodzić powierzchni naszego portfela, koniecznie umieszczajmy go w osobnej przegródce. Po drugie, nie jest dobrą praktyką wypychanie portfela, bowiem jako naturalny materiał skóra może się nieestetycznie zdeformować, co negatywnie wpłynie na estetykę przedmiotu. Co więcej, rozciągnięty wyrób galanteryjny jest mniej odporny na rysy, czy wgniecenia. Łatwiej zatem wówczas o uszkodzenia mechaniczne, z którymi w zasadzie niewiele da się już zrobić. Wreszcie, zbytnie przeciążenie portfela skórzanego, które kończy się nierzadko nadwyrężeniem łączeń skórzanych,  a w konsekwencji tego prowadzi do rozerwania szwów.

 

Szlifuj

 

Niezależnie od tego, w jakiej tonacji barwnej i z jakiego typu skóry jest Twój portfel, zawsze przyda się jego właściwe konserwowanie. Najlepiej jest wykonywać owe profilaktyczne zabiegi pielęgnacyjne raz na kwartał, dokładnie tak samo jak w przypadku Twojej ulubionej pary skórzanych butów. Jeżeli będziesz powtarzać te czynności systematycznie, możesz cieszyć się świetnym wyglądem portmonetki nawet przez długie lata ciągłej eksploatacji. Skóra licowa wymaga pielęgnacji z wykorzystaniem zwyczajnej pasty do butów- obowiązkowo bezbarwnej. Dobrze też, aby wypolerować wyrób galanteryjny z zastosowaniem delikatnej w dotyku ściereczki, która również będzie uszyta z materiału naturalnego i nie zarysuje powierzchni delikatnego portfela. Z pewnością nie zaszkodzi, a pomoże gliceryna czy niewielka ilość pasty, jaką warto wypastować zewnętrzne powierzchnie portmonetki. Nie wiesz, jak prezentują się modele ze skóry licowej? Zajrzyj na stronę przykładowego sklepu Janpolbis.pl, na której dostępny jest szeroki wachlarz tego rodzaju produktów. Nie brak w zasobach tego punktu dystrybucyjnego również rozlicznych wariantów portfeli ze skóry lakierowanej, w przypadku których producenci zalecają rozstanie się z typową pastą stosowaną do butów skórzanych, na rzecz oliwy z oliwek. Gdy zaś wejdziesz w posiadanie modelu ze skóry barwionej, do konserwacji wybierz mieszankę wosku pszczelego i terpentyny.