Sztuka

Światłosłowa

 

Dwoje młodych projektantów Karol Murlak i Magda Czapiewska, zamienią betonowe nabrzeże Wisły w nośnik myśli.
Światłosłowa polegają na umieszczeniu na powierzchni bulwaru nadwiślańskiego cytatu z wiersza poety Andrzeja Sosnowskiego.

Tekst napisany zostanie, przeskalowanymi literami o wysokości ponad metra. Do naniesienia liter na płyty chodnikowe zostanie użyta fosforyzująca emulsja, która w świetle dziennym jest prawie niezauważalna, a w ciemności świeci.
Projektowi towarzyszy seria druków, do produkcji których wykorzystano farby reagujące na światło.
 
Synchronicity_2 to kontynuacja bardzo udanego projektu „Synchronicity Warsaw. Projekty dla Warszawy przyszłości” zrealizowanego przez Fundację Bęc Zmiana w roku 2008. Na pierwszą edycję złożyła się wystawa prac kilkunastu architektów z całego świata, poświęconych m.in., Wiśle, oraz instalacja świetlna autorstwa Jakuba Szczęsnego, którą nadal można oglądać pod estakadą trasy Łazienkowskiej między parkami Agrykola i Na Skarpie.

W tym roku na cykl interdyscyplinarnych wydarzeń Synchronicty składają się projekty, których głównym punktem odniesienia jest woda, ale i inne płyny jako pochodne czystej wody, ruch rzeki, przepływy, przyjemność przebywania w pobliżu przepływającej wody, obserwowanie przyrody i tego jak wpływa na człowieka.
W ramach cyklu powstaje projekt badawczy prowadzony przez architekta Jakub Szczęsnego poświęcony możliwościom opracowania urządzeń pozwalających na niewielką skalę, dla punktowych potrzeb użytkowych oczyszczać wodę z Wisły, tak by mogła zasilać na przykład fontanny, sadzawki, napędzać swoją energią systemy doświetlające przestrzenie parkowe.

Trzeci projekt cyklu to oczekiwany, zapowiadany już w ubiegłym roku, neon zaprojektowany przez Maurycego Gomulickiego. Neon ma stanąć na Kępie Potockiejm, przy Wisłostradzie. To pomnik radości, urody chwili, jej ulotności, przyjemności życia.---------------------------------
Magdalena Czapiewska
Absolwentka wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni Projektowania Mebla. Studiowała w Wielkiej Brytanii, Falmouth College of Arts na wydziale Spatial Design. Współzałożycielka zespołu projektowego designlab, w ramach którego, wspólnie z Karolem Murlakiem projektuje dla dużych firm takich jak Meble VOX, Meble Emilia, Raumplus, Iker, The Boston Consulting Group, Deutsche Bank oraz dla klientów indywidualnych.
 
Karol Murlak
Urodzony w Lublinie, od kilku lat mieszka w Warszawie, projektant mebli, wnętrz, wystaw i przestrzeni miejskiej. Absolwent wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Spatial Design w Falmouth College of Arts w Wielkiej Brytanii. Asystent w prowadzonej przez prof. Piotra Perepłysia Pracowni Wybranych Zagadnień Projektowych na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP i w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Współtwórca zespołu projektowego designlab, wraz z Magdą Czapiewską. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnik i laureat licznych konkursów, a także uczestnik wystaw ( New Designers w Londyńskim Business Design Centre, Meble 2006 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Meblościanka Kontratakuje w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie i w Rondzie Sztuki w Katowicach).
Start: 07.08.2009, codziennie od 21:00-24:00 Miejsce: 515 kilometr Wisły (odcinek lewego brzegu Wisły między mostem Śląsko-Dąbrowskim, a mostem Gdańskim), na wysokości Starego Miasta, Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 sierpnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca