Sztuka

W kręgu mandali

 

15.01.2013 r., godz. 10.00-14.00

Sztuka Wewnętrzna – Ambasada Młodych

 

Warsztaty z Izabelą Ołdak - artystką poruszającą się w obrębie malarstwa, rysunku oraz instalacji typu site-specyfic. Jej prace inspirowane są wielokulturową symboliką, mitologią, archetypami, folklorem. Uczestnicy stworzą wraz z artystką instalację w Patio Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, która nawiązywać będzie do procesu wytwarzania znaczeń przy użyciu zarówno symboli kulturowych i społecznych, jak i uzewnętrznianiu własnych przeżyć poprzez własną, intymną symbolikę.


Sztuka Wewnętrzna to projekt całorocznych spotkań dyskusyjnych przeznaczonych dla młodych ludzi z aglomeracji śląskiej, połączonych z akcjami artystycznymi w przestrzeni miasta. Wydarzenia te pomyślane zostały jako dyskusyjne spotkania z literaturą i sztuką najnowszą we współpracy z krytykami sztuki i literatury oraz artystami współczesnymi z Polski i Europy. Spotkania przedstawiają w formie interaktywnych zajęć rozmaite formy sztuki współczesnej: eksperymenty malarskie, happeningi i sztuki wizualne oraz instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej.

 

 

Działalność Galerii Intymnej:

 

Wystawa prac Izabeli Ołdak „W kręgu Mandali”

Termin: 18 stycznia – 15 marca 2013 r.

 

Wernisaż:18.01.2013 r. godz. 18.00

 

Wystawa prac Izabeli Ołdak przedstawiać będzie twórczość inspirowaną mandalą oraz procesem jej tworzenia i wyrażania w jej kształcie osobistych, społecznych i kulturowych treści. W pracach wykorzystuje zarówno symbolikę folklorystyczną, archetypiczną czy mitologiczną, jak również symbolikę prywatną, wiążącą się z osobistymi skojarzeniami i emocjami. Prace charakteryzuje silne oddziaływanie wizualne, bogata kolorystyka i dążenie do wtopienia się w otoczenie i jego specyfikę. Jak sama autorka pisze o swoich pracach: "Sztuka dominuje i determinuje moje życie, pozwala mi odkrywać i zagłębiać się w nieznane dotąd tematy, wyrażać swoje emocje, opinie i obserwacje. W moich projektach łączę rzemiosło z konceptualizmem i duchowością. Wizualnie tworzę własną stylistykę zbudowaną z piętrzących się form linearnych wzorów, często o znaczeniu symbolicznym czy magicznym. Inspiruję się mitologią, folklorem, snami, archetypami i symbolami, które przetworzone przez kulturę, kontekst i moją interpretację nabierają nowego znaczenia. Taki dialog z przeszłością pozwala dawnym ideom na ponowne odnalezienie miejsca w teraźniejszości. Jest to forma poszukiwania własnych korzeni budujących moją tożsamość artystyczną, opierając się o uniwersalne wartości kulturowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. "

 

Izabela Ołdak - urodziła się 5 grudnia 1982 w Rybniku. Jest artystką wizualną i kuratorką.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, nowymi mediami, projektami typu site-specific oraz

działaniem w przestrzeni publicznej. Głównym źródłem jej inspiracji jest mitologia, magia i folklor. W swoich projektach artystka często wykorzystuje archetypy, symbole i wzory. Jako kuratorka Izabela Ołdak opracowuje i realizuje wystawy, warsztaty, plenery.

W latach 2008-2010 studiowała w Dutch Art Institute ArtEZ w Enschede w Holandii, gdzie

otrzymała dyplom Master of Fine Arts. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu

- dyplom magistra sztuki z zakresu malarstwa sztalugowego otrzymała w pracowni prof. zw.

Piotra C. Kowalskiego w 2007 roku. Artystka jest wielokrotną stypendystką: Stypendium

Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki (2011), stypendium Ministra Kultury i

Dziedzictwa Narodowego (2006/2007), Stypendium zagraniczne programu Socrates Erasmus do Nottingham Trent University (2006/2007), Stypendium Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2005/2006). Podczas 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009” została wyróżniona „Nagrodą Publiczności” za obraz „Diary”. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, rezydencjach artystycznych, warsztatach i plenerach w Polsce, Holandii, Serbii, Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Anglii, USA, Australii i na Węgrzech. Jest inicjatorką i kuratorką projektu międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/ Poza czasem” organizowanych przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej od 2011 roku.

 

Więcej na:

https://picasaweb.google.com/izabela.oldak

http://artistinresidence.blog.com

 

 

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
Katowice, ul. Francuska 12
32 2554321
domoswiatowy@bs.katowice.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca