Sztuka

3. Stoptrik IFF

 

3. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY STOPTRIK

Maribor (Słowenia): 28. 09. 2013

Niepołomice (Polska): 25. – 27. 10. 2013

 

Pomiędzy 25 a 27 października trwać będzie polska odsłona 3. StopTrik IFF, festiwalu poświęconego światowej animacji stop motion.

 

W malowniczych podkrakowskich Niepołomicach w ostatni weekend października zaprezentowany zostanie szereg niezwykłych krótkometrażowych animacji, w których dzięki pełnej pasji i poświęcenia pracy animatorów ożywają lalki, figury z plasteliny, przedmioty codziennego użytku, piasek, sól, fotograficzne kadry i tysiące innych przedmiotów, które inspirowały twórców na przestrzeni lat. Nacisk na relację łączącą sztukę z produkcją w ramach programu dodatkowego nie jest przypadkowy. Przez cały czas trwania festiwalu 3. StopTrik IFF zachęcamy do refleksji nad sytuacją filmu artystycznego oraz jego twórców i widzów konfrontujących się na co dzień z głębokim kryzysem ekonomicznym dotykającym zarówno sferę produkcji, jak i dystrybucji.

 

W piątek (25.10.) i sobotę (26.10.) zapraszamy na pokazy konkursowe. 38 filmów zakwalifikowanych do konkursu pochodzi ze wszystkich stron świata (m. in. z Izraela, Australii czy RPA) – w tym roku szczególnie silnie reprezentowane kinematografie animowane to USA, Wielka Brytania, Niemcy i Polska. Różnorodność kręgów kulturowych, jaką napotkają widzowie StopTrik IFF jest zmienną wyzwalającą artystyczną niezależność w podejściu do samego medium, filmowej narracji czy montażu. Nowością w programie festiwalu StopTrik IFF jest KONKURS POGRANICZA, w ramach którego pokażemy 8 wyjątkowych filmów wykraczających poza kanony tradycyjnie pojmowanej animacji stop motion, a jednocześnie w nowatorski sposób korzystających z jej osiągnięć. Nowością jest także prezentacja LOKALNA WENA promująca twórczość artystów z Krakowa i Niepołomic. Podczas StopTrik IFF to widzowie stają się jurorami i od ich decyzji zależeć będzie festiwalowy werdykt.

 

Wszyscy znamy przestrzenne filmy zrealizowane w technikach stop motion, rzadko kiedy jednak potrafimy zdefiniować tę obcobrzmiącą kategorię. Dlatego też organizatorzy StopTrik IFF co roku zapewniają widzom dostęp do filmów, które znacząco wpłynęły na rozwój techniki, wyjaśniają jej historyczny i artystyczny kontekst. STOP! EXTREMUM: NUKUFILM to selekcja poświęcona osiągnięciom wytwórni filmowej Nukufilm z estońskiego Tallina. Studio istniejące od 1957 roku produkuje wyjątkowej jakości animowane kino artystyczne, bez reszty wciągające widza w dynamiczne i surrealistyczne filmowe opowieści. Estońska animacja – szczera, groteskowa i technicznie perfekcyjna – od lat stanowi bastion europejskiego filmu animowanego. Program HISTORIA STOP MOTION: JOOP GEESINK poświęcony jest holenderskiemu artyście i biznesmenowi, który w pierwszej połowie XX wieku zagroził hegemonii Walta Disneya w Europie tworząc komercyjne kino lalkowe. W czasie festiwalu StopTrik IFF zobaczyć będzie można animowane filmy reklamowe realizowane przez wytwórnię Geesinka „Dollywood” oraz film dokumentalny poświęcony twórcy.

 

W ramach festiwalu zaprezentujemy także trzy specjalne selekcje przygotowane przez nasze zaprzyjaźnione festiwale. Trzy różne konteksty kulturowe poddane zostaną refleksji widzów dzięki obecności w programie filmów z meksykańskiego Laguna FilmFest, japońskiego ShortShorts Film Festival&Asia oraz objazdowego festiwalu filmów polskich O!PLA.

 

Festiwal StopTrik IFF to także niecodzienne doświadczenia muzyczne. W sobotę zapraszamy na niezwykły koncert krakowskiej grupy TRANSFORMATOR EGZYSTENCJALNY łączącej improwizowane brzmienia akustyczne, elektryczne i elektroniczne z skreczowanymi na żywo animacjami.

 

Wszystkich zainteresowanych praktyczną stroną działalności filmowej zapraszamy do udziału w alternatywnych warsztatach animacji stop motion SECOND-HAND WORKSHOT prowadzonych przez francuską animatorkę Emeline André. Do udziału w warsztatach wystarczy cyfrowy aparat fotograficzny oraz nieskrępowana wyobraźnia, która pozwoli wykorzystać nieprzydatne już sprzęty i bibeloty jako materiał filmowy.

 

Festiwal to także miejsce spotkań artystów, profesjonalistów i publiczności. Już teraz wiemy, że do Niepołomic przyjadą m. in. Tess Martin (członkini Seattle Experimental Animation Team), Piotr Kardas (dystrybutor filmowy z Animation Across Borders i organizator festiwalu O!PLA) oraz krakowska artystka Anna Pankiewicz.

 

Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

 

Festiwal realizowany jest dzięki pasji i zaangażowaniu organizatorów.

 

Patronami medialnymi 3. StopTrik IFF są TVP Kraków, „Krakow Post” oraz „Ekrany”.

Organizatorzy: Fundacja Nowych Ujęć, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa

Pokazy odbywają się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, ul. Zamkowa 4, 32-005, Niepołomice.

 

Więcej informacji na stronach:

www.zavod-iskra.org/stoptrik

www.fnu.org.pl/projekty/stoptrik-international-film-festival/

www.facebook.com/pages/StopTrik-Festival

 

Kontakt: 

stoptrikfestival@gmail.com

 (48) 536 256 157

 

PROGRAM

25.10.2013 (piątek)

17.00 ShortShorts FF & Asia, Tokio

18.30 Konkurs Międzynarodowy 1

20.00 LOKALNA WENA + Konkurs „Pogranicza”

22.00 STOP! EXTREMUM: NUKUFILM

 

26.10.2013 (sobota)

16.30 Historia stop motion: Joop Geesink

18.00 Konkurs Międzynarodowy 2

19.30 Konkurs Międzynarodowy 3

21.00 Koncert: Transformator Egzystencjalny

22.30 filmy nagrodzone

 

27.10.2013 (niedziela)

18.30 Laguna FilmFest, Meksyk

20.00 O!PLA

 

od: 25 pazdziernika 2013
do: 27 pazdziernika 2013

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca