Sztuka

Młoda Sztuka

Lech Bator wystawiał m.in. we Francji, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. To fenomen wśród polskich artystów młodego pokolenia. Jest rozchwytywany przez kolekcjonerów, także zagranicznych – miłośnik sztuki z Monako zdecydował się na zakup 70 płócien artysty naraz. W 2018 roku w St. Moritz w Szwajcarii prace Batora zostały zaprezentowane w Art Jed Gallery obok obrazów Damiena Hirsta, jednego z najlepiej sprzedających się współczesnych artystów. W DESA Unicum na wystawie Młoda Sztuka będzie można zobaczyć nową pracę Batora zatytułowaną „Jeleń witruwiański”.

Najbardziej charakterystycznym motywem w twórczości Lecha Batora jest motyw jelenia. Przekornie nawiązuje on do popularnego, nasiąkniętego kiczem landszaftu z jeleniem na rykowisku. Artysta w przewrotny, a zarazem intrygujący sposób przedstawia ludzkie sylwetki ze zwierzęcą głową w zupełnie nowych, współczesnych kontekstach. Prezentowany na wystawie obraz to jedna z najnowszych realizacji artysty. To wariacja na temat „Człowieka witruwiańskiego”, rysunku autorstwa Leonarda da Vinci. Twórczość Lecha Batora to konsekwentna kontynuacja opowieści, którą artysta nieprzerwanie konstruuje jako scenariusz dla wykreowanej przez siebie postaci z głową jelenia. Nieprzeciętne połączenia, łamanie konwencji, odwaga oraz wysmakowana doza ironii, którą obdarza swoje realizacje, to z pewnością jedno z najciekawszych zjawisk w sztuce młodego pokolenia ostatnich lat.

Bardzo ciekawą pracą jest również obraz Eweliny Ulaneckiej zatytułowany „Stranger Things”. Artystka z wykształcenia jest projektantką ubioru. Brała udział w konkursach dla młodych projektantów, gdzie zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Złota Nitka, Manufaktura Fashion Weekend, New Look Design. Jej autorskie kolekcje wykorzystywano w filmach i teatrze. Obok miłości do projektowania mody, bardzo ważne miejsce zajmuje miłość do malarstwa abstrakcjonistycznego. Obrazy, które tworzy, mocno nawiązują do projektowania ubioru. Przestrzenne kompozycje wydają się być formowane niczym tkaniny. Na powierzchni płótna obserwujemy więc dynamiczną, ale również agresywną przez swą kolorystykę strukturę. Artystkę pasjonują niepowtarzalność, nieprzewidywalność i ulotność. W pracach stara się kreować indywidualną wizję swojego stylu poprzez eksperymentowanie z kolorem i fakturą. Realizacje malarskie Ulaneckiej znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce jak i za granicą.

Wyjątkowym dziełem jest również obraz „Imperia”. Utrzymane w odcieniach czerni i bieli imperium skrywa w sobie metaobraz widoczny tylko w świetle ultrafioletowym. Zaszyfrowane, ukryte symbole to oryginalny znak rozpoznawczy twórczości Marka Pękacza. Z kolei Kat Garstka, absolwentka malarstwa z pracowni prof. Ryszarda Woźniaka – członka legendarnej formacji artystycznej Gruppa, z biegłością porusza się w tematyce surrealistycznej. W najnowszej propozycji jej autorstwa mamy do czynienia z odrealnioną wariacją na temat popularnej „Dziewczyny z perłą”. Utrzymana w głębinowym kontekście zagadkowa postać przedstawiona jest wśród bogactwa podwodnego świata.

 

 

Na wystawie pojawią się również prace takich twórców jak Adam Wątor, Filip Moszant, Andrzej Sobiepan czy Alicja Kappa. 24 września zostaną zlicytowane.

Wystawa Młoda Sztuka: 16-24 września 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja Młoda Sztuka: 24 września 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/auctions/573/mloda-sztuka-24-wrzesnia-2019-godz-19

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 września 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca