Wywrota

Konferencja: Mniejszości narodowe w Europie Środkowej – wczoraj, dzisiaj, jutro.

 

Rumuński Instytut Kultury zaprasza w dniu 7 kwietnia br. na konferencję naukową pt. Mniejszości narodowe w Europie Środkowej – wczoraj, dzisiaj, jutro. Od Monarchii Austro-Węgier do Unii Europejskiej. Odbędzie się ona w godz. 15.00-18.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów przy Uniwersytecie Warszawskim, ul. Krakowskie Przedmieście 32.

 

Temat mniejszości narodowych jest stale obecny w debacie publicznej, stąd też pomysł zorganizowania spotkania, podczas którego historycy z Rumunii, Słowacji i Węgier będą dyskutować o sytuacji mniejszościach narodowych w swoich krajach (m.in. o stosunku rządów poszczególnych krajów do tej kwestii). Poruszone zostaną m.in. następujące tematy: proces przekształcenia się większości w mniejszość narodową i odwrotnie; zachowanie tożsamości, języka i kultury oraz miejsce i perspektywy rozwoju mniejszości narodowych w Unii Europejskiej.

 

Udział wezmą:

 

Dr Iosif Marin Balog – Rumunia

Absolwent Wydziału Historii i Filozofii Uniwersytetu im. „Babeş-Bolyai” w Kluż–Napoce oraz studiów podyplomowych w dziedzinie porównawczej historii nowożytnej na tym samym Wydziale. Obecnie pracownik naukowy Instytutu Historii im. „George Bariţiu” przy Rumuńskiej Akademii Nauk w Kluż-Napoce.

 

Dr Juraj Marušiak – Słowacja

Pracownik Instytutu Nauk Politycznych Słowackiej Akademii Nauk. Wieloletni działacz Towarzystwa Europy Środkowej i Wschodniej, redaktor portalu internetowego DespiteBorders.com. Wykłada w Instytucie Studiów Europejskich i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie.

 

Dr Gábor Lagzi – Węgry

Polonista, historyk. Długoletni pracownik naukowy Centrum Studiów Środkowoeuropejskich Instytutu im. László Telekiego w Budapeszcie. Jeden z założycieli Fundacji „Terra Recognita”, zajmującej się Europą Środkową. Od 2007 r. pracownik Katedry Polonistyki Uniwersytetu w Debreczynie.

 

Dyskusję poprowadzi:

Ambasador Marek Pernal – Polska

 

 

Organizatorzy:

Rumuński Instytut Kultury

Słowacki Instytut Kultury

Węgierski Instytut Kultury

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

 

 

Wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

7 kwietnia 2011, 15:00 W Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów przy Uniwersytecie Warszawskim, ul. Krakowskie Przedmieście 32.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca