Film

Video Re:view

17 maja w Katowicach rusza festiwal Video Re:view, pierwsza tej skali impreza w regionie. Festiwal zaprezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce wideo. Głównym wydarzeniem pierwszej edycji jest wystawa prac z 13. Videonale Bonn, jednego z najstarszych biennale sztuki wideo w Europie, znanego z odkrywania talentów. Videonale Bonn słynie także z zaskakujących sposobów prezentacji wideoartu.

 

Ważnym elementem festiwalu jest projekt, nawiązujący do historii kina, „Wejście sztuki wideo na dworzec w Katowicach. Kino (re)wizytowane przez sztukę wideo”. Pokaz przygotowany został we współpracy z Les Instants Vidéo z Marsylii.

 

W programie znajdzie się również prezentacja najnowszego filmu Santiago Sierry „No, Global Tour”. Obraz ten jest relacją z “globalnej” podróży instalacji No, która swój przystanek miała m.in. w czasie zeszłorocznego Festiwalu Ars Cameralis. W czasie festiwalu odbędzie się także premiera książki „Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009”, będącej podsumowaniem wystawy sztuki wideo, która odbyła się w Katowicach dwa lata temu.

 

Ciekawa jest także oferta warsztatowa festiwalu. Grupa artystyczna Mühlenkampf z Kolonii przygotowała program międzynarodowej wymiany „Przestrzenie świata. Sąsiedztwo”. Młodzież z Polski i Niemiec będzie miała szansę razem badać wpływ mediów i technologii na sztukę i rzeczywistość społeczną. W ramach festiwalu odbędą się także prowadzone przez Georga Elbena, dyrektora Videonale, warsztaty dla młodych kuratorów poświęcone zagadnieniom związanym z prezentacją sztuki wideo.

 

Ponadto czekają nas projekcje wideo w kinach oraz przestrzeni miasta, a także spotkania z artystami i dyskusje na temat kultury audiowizualnej.

 

Organizatorzy: Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Katowicach, Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

 

Współorganizatorzy: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Galeria Rondo Sztuki. Partnerzy: Videonale e.V. im Kunstmuseum Bonn, Instants Vidéo Numériques et Poétiques.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 listopada 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca