Literatura

Nowa książka laureata Nike

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki: „Imię i znamię"

We wrześniu ukaże się nowa, długo oczekiwana, książka Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Autor, który w 2009 roku zdominował życie literackie w Polsce, odbierając zarówno Nagrodę Literacką Gdynia, jak i Nagrodę Literacką Nike, za „Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach", wraca w doskonałej formie. Tomem „Imię i znamię"  udowadnia, że nie bez powodu bywa nazywany najbardziej oryginalnym poetą swojego pokolenia.

 

Urodzony w 1962 roku Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki dwukrotnie odbierałNagrodę Literacką Gdynia - w 2006 roku  za „Dzieje polskich rodzin" i w 2009 roku za „Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach"; za drugi tom został  także wyróżniony Nagrodą Literacką Nike. Jest również laureatem Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej  (1995), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998) oraz Nagrody Huberta Burdy (2007).

 

Mimo licznych - i prestiżowych - laurów Dycki nie czuje się dobrze na salonach. Z jednej strony przyciąga tłumy na wieczory autorskie, z drugiej wciąż pozostaje w cieniu tak zwanego głównego nurtu, świadomie trzymając się z  boku. Stroni od mediów - jest jedynym laureatem Nike, który odmówił udzielenia wywiadu. Woli porozumiewać  się ze światem za pomocą swojej poezji, nawet jeżeli zdarza mu się nazywać ją „nieprzydatną".

 

Po przełomowym dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego 2009 roku, w którym został wyróżnionej dwoma najważniejszymi w kraju nagrodami literackimi, zainteresowanie publikującym od początku lat 90. autorem znacznie wzrosło. Podobnie jak oczekiwania wobec jego kolejnej książki. Znakomity tom „Imię i znak" ma jednak szansę powtórzyć sukces obsypanej nagrodami „Piosenki o zależnościach i uzależnieniach".

 

W nowej książce Dycki wraca do dzieciństwa spędzonego w Wólce Krowickiej i rodzinnych sekretów. „W Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) znaleźli się wszyscy członkowie mojej rodziny po kądzieli (nie tylko dziadek i jego trzej bracia), jednakże ich przynależność do ukraińskiego podziemia była przede mną ściśle ukrywana do  mniej więcej 15 roku życia" - pisze na końcu książki.

 

W nowych wierszach (dwa z nich zostały już opublikowane na stronie biuroliterackie.pl)  konsekwentnie sięga po powtórzenia, urywa wątki, motywy, by zaraz do nich wrócić; bawi się rytmem, nie stroni  od archaizmów, folkloru - polskiego i ukraińskiego - oraz czarnego humoru. Czytelnik często odnosi wrażenie, że  obcuje nie tyle ze współczesną poezją, co z dziwacznymi ludowymi balladami, szalonymi „piosenkami".

 

Do tej pory nakładem Biura Literackiego ukazały się książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego: „Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania", „Zaplecze", „Przyczynek do nauki o nieistnieniu", „Poezja jako miejsce na ziemi (1988-2003)", „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" oraz „Oddam wiersze w dobre ręce (1988-2010)". Tom „Imię i znak" trafi do księgarń 29 września.

 

Niedługo po premierze książki - 6 października - Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki będzie gościem drugiego w nowym sezonie spotkania z cyklu „Czytania w Biurze". Autor tomu „Imię i znamię" pojawi się również na przyszłorocznym Porcie Literackim. To właśnie na festiwalu Biura Literackiegqao w 1999 roku odbyło się pierwsze (po blisko 10 latach od debiutu książkowego) publiczne czytanie poety.

 

Książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego w poezjem.pl >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/?find=tkaczyszyn-dycki&x=0&y=0

 

Przeczytaj premierowe wiersze Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3832

 

Wkrótce w Biurze Literackim:

 

Jacek GUTOROW, Księga Zakładek >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113867


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca