Literatura

Jak zostać bibliotekarzem?

Praca bibliotekarza może wydawać się prosta. Tymczasem jednak, by być dobrym bibliotekarzem, niezbędne jest posiadanie ogromnej wiedzy. Kto ma szansę zostać pracownikiem biblioteki? Czy bibliotekarz może prowadzić własną firmę?

 

Pracę bibliotekarza doceniamy dopiero wówczas, gdy poszukujemy książki lub potrzebujemy materiałów pisanych. Nie znając autora lub tytułu, znalezienie potrzebnej nam pozycji jest bardzo utrudnione. Wówczas, zamiast spędzać czas na żmudnych poszukiwaniach, możemy poprosić o pomoc pracownika biblioteki. To najbardziej kompetentna osoba, gdy mowa o książkach znajdujących się w zbiorach konkretnej biblioteki.

 

Bibliotekarz – zawód niedoceniany?

Praca bibliotekarza często jest niedoceniana przez społeczeństwo. Tymczasem to właśnie bibliotekarze, poza prowadzeniem bibliotek, organizują wiele akcji promujących czytelnictwo. Szczególnie istotne jest to w przypadku bibliotek działających w szkołach. Warto też pamiętać, że bibliotekarz to zawód z tradycją – pierwsza publiczna biblioteka narodowa w Europie została założona przez braci Załuskich i rozpoczęła działalność w 1747 r.

 

Jakie studia skończyć, by pracować w bibliotece?

Osoby myślące o tym, by rozpocząć pracę w bibliotece, muszą pamiętać, że współcześnie wcale nie jest to takie łatwe. Wszystko za sprawą przepisów Unii Europejskiej, a dokładniej Dyrektywy 89/48. Zgodnie z nią, przyszli bibliotekarze muszą ukończyć co najmniej studia licencjackie, np. bibliotekoznawstwo.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach w Polsce działają: Biblioteka Narodowa, biblioteki publiczne, naukowe, szkolne i pedagogiczne oraz fachowe i zakładowe. Osoby zatrudnione w bibliotekach mogą zajmować różne stanowiska, np. starszego kustosza dyplomowanego, młodszego bibliotekarza czy adiunkta dokumentacji naukowej. W zależności od pełnionej funkcji, wymagania dla kandydata są inne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji osoba zainteresowana zatrudnieniem w charakterze kustosza musi posiadać co najmniej 4-letni staż pracy i mieć wykształcenie wyższe bibliotekarskie lub co najmniej 5-letni staż pracy i wykształcenie wyższe zawodowe bibliotekarskie.

 

Bibliotekarz – zawód z powołania

Kto powinien myśleć o pracy w jednej z bibliotek zlokalizowanych na terenie kraju? Z całą pewnością osoby, które lubią książki. By jednak wykonywać pracę rzetelnie, konieczna jest również cierpliwość i skrupulatność. Współcześnie większość bibliotek jest zinformatyzowana. Oznacza to, że każdy przyszły bibliotekarz musi potrafić obsługiwać zarówno komputer, jak i wszystkie zainstalowane na nim programy.

 

Czy bibliotekarz może zrobić karierę?

Droga awansu bibliotekarzy jest dokładnie wytyczona w stosownych ustawach. Osoby pracujące w publicznych bibliotekach mogą liczyć zatem nie tylko na rozwój zawodowy, lecz także stabilną pensję. Co może być dla nich zaskoczeniem, taka ścieżka kariery nie jest jedyną dla potencjalnego bibliotekarza. W dużych miastach prężnie działają również biblioteki prywatne, które koncentrują się np. na gromadzeniu specjalistycznej literatury. Oznacza to, że bibliotekarze mogą znaleźć zatrudnienie w jednej z bibliotek prywatnych (ofert pracy w Piekarach Śląskich można znaleźć tutaj) można szukać na specjalistycznych portalach lub w Powiatowym Urzędzie Pracy). Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by bibliotekarz zdecydował się na założenie własnej biblioteki. Wówczas przede wszystkim będzie on przedsiębiorcą. 


przysłano: 8 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca