Literatura

Chrzęsne chrzęści literaturą

63 % Polaków nie sięgnęło w 2015 r. nawet po jedną książkę i choć statystyka ma czasem bujną wyobraźnię – wynik ten nie napawa optymizmem, zwłaszcza gdy pomyślimy o przyszłych pokoleniach. 21 września o godz. 16:00 w Pałacu w Chrzęsnem wystartuje wyjątkowe literackie wydarzenie organizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury i Starostwo Powiatowe w Wołominie – „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”. Cykl będzie aktywnie promował czytelnictwo na Mazowszu.

 

Jeden z satyrycznych rysunków Bartosza Minkiewicza w Tygodniku Powszechnym przedstawia rozmowę dwóch Polaków. Jeden pyta drugiego, czy czytał raport o stanie czytelnictwa. Drugi odpowiada: „Nie. Pójdę do kina jak zrobią z tego film.” Wspomniany raport nie pozostawia złudzeń. Próba 3049 Polaków po 15. roku życia – tylko 37 % badanych sięgnęła w 2015 r. po przynajmniej jedną książkę. Promocja czytelnictwa powinna przekonać potencjalnych czytelników, że czytanie jest atrakcyjne, a książka, to nie tylko obowiązkowa lektura szkolna, ale przede wszystkim pełne wrażeń przygody, fascynujące postaci i nowe światy do odkrycia.

 

Właśnie takie ambicje ma nowy literacki projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury i Starostwa Powiatowego w Wołominie. „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza” to wieloletni cykl spotkań autorskich, warsztatów, paneli dyskusyjnych, zajęć animacyjnych w Pałacu w Chrzęsnem, które mają zachęcić dzieci i młodzież do sięgnięcia po książki i sprawić, aby dorośli do książek znowu zatęsknili. Uroczysta inauguracja cyklu i jednocześnie tegorocznej pierwszej edycji odbyła się 21 września o godz. 16:00 w Pałacu Chrzęsnem. Uświetniło ją spotkanie z wybitną aktorką Mają Komorowską.

 

„Chrzęsne chrzęści literaturą” – to motto cyklu. Literatura zawładnie Chrzęsnem aż do grudnia. Nie wykluczone, że przygotowany program, zaproszeni goście, pisarze i artyści, zaplanowane wydarzenia sprawią, że literacki chrzęst z Chrzęsnego usłyszy cała Polska. W wydarzeniach wezmą udział ulubieni twórcy małych i dużych czytelników, autorzy nagradzanych książek, językoznawcy, wykładowcy filmowi, realizatorzy słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz znakomici polscy aktorzy.

 

Program obejmuje spotkania autorskie, warsztaty językowe i literackie, konkursy, pokazy filmów, czytanie literatury i słuchowiska radiowe. Zapraszamy na zajęcia z kreatywnego pisania Sylwii Chutnik, debatę o literaturze Michała Książka i Jerzego Sosnowskiego, premierę książki Pawła Beręsewicza Poczet psujów polskich oraz rozmowy o wielkiej małej literaturze z Grzegorzem Kasdepke. W podróż do Gruzji zabierze słuchaczy Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, a z Anną Onichimowską poznamy problemy i marzenia nastolatków z innych krajów. Nie zabraknie też filmu – w świat magii Starego Kina młodych widzów wprowadzi Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej, a o portretach kobiecych w polskim kinie opowie reżyser i filmoznawca Stanisław Zawiśliński. Ponadto wysłuchamy najlepszych słuchowisk Teatru Polskiego Radia, którym będą towarzyszyć rozmowy z ich twórcami. W Chrzęsnem pojawią się również m.in.: Anna Seniuk, Dorota Landowska, Ewa Wencel, Sławomira Łozińska czy Krystyna Czubówna.

 

Partnerami cyklu są: Wydawnictwo Literatura, Filmoteka Narodowa, Rada Języka Polskiego i Teatr Polskiego Radia.

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu po uprzednim zapisaniu.

 

Szczegółowe informacje o programie i zapisach – po inauguracji cyklu.

 

Zapraszamy na: www.mik.waw.pl oraz www.palacwchrzesnem.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca