Muzyka

Akordeon w roli głównej!

Atom Accordion Quintet to muzyczny projekt, którego głównym pomysłodawcą i realizatorem jest wybitny akordeonista – Rafał Grząka. Album ten powstał z chęci udowodnienia i ukazania szerszej publiczności, że muzyka współcześnie komponowana może być przyjemna i zrozumiała. 

 

Przed muzykami pojawiło się ambitne zadanie ukazania muzyki współczesnej w ciekawej, przyjemnej i jak najbardziej przystępnej formie. Tak jak muzyka popularna, również owa muzyka, wykonywana na instrumentach klasycznych, jest jak najbardziej godna polecenia dla masowego odbiorcy i w żaden sposób nie należy się jej bać. Nie jest koniecznością posiadanie wykształcenia muzycznego, obcowania w dużej mierze z taką muzyką czy bycie melomanem, aby zrozumieć i przeżyć dzieło muzyczne.

 

Co znajdziemy na albumie i jaki jest skutek muzycznych eksperymentów? Muzyka prezentowana na krążku jest przeznaczona na obsadę kwartetu smyczkowego i akordeonu, który pełni rolę prymarną. Głównymi obszarami muzycznymi, po których poruszają się muzycy, jest folk, muzyka klasyczna, muzyka współczesna oraz jazz. 

 

Rozpoczynający album utwór Mikołaja Majkusiaka – up2U, ukazuje sprawność techniczną, biegłość posługiwania się akordeonem oraz umiejętność wydobywania w sposób interesujący kolejnych dźwięków. Kompozytor doskonale wykorzystuje możliwości brzmieniowe akordeonu, który idealnie wpasowuje się w tło tworzone przez kwartet smyczkowy. Od początku do końca kompozycja stopniowo buduje napięcie, co jest doskonałym zabiegiem.

 

Kolejna na albumie jest kompozycja Piotra Wróbla, Suita 3-5-7. W cechach gatunkowych utworu znajduje się wykorzystanie popularnych tańców oraz prezentowanie ich artystycznych walorów. Wykonawca wykorzystuje więc stylizacje tańców (utwór przygotowany do posłuchu) skomponowanych w metrum trójdzielnym oraz ułożonych w konsekwentnym następstwie: kujawiak, mazur przechodzący w sposób płynny w mazurka, aż do bardzo żywiołowego i temperamentnego oberka. Każdy z tańców jest poprzedzony łącznikiem zawierającym dodatkowy materiał pozbawiający utwór ciągłych powtórzeń.

 

W dalszej części płyty znajdujemy także inspiracje muzyką filmową, muzyką francuską oraz ponowne wykorzystanie walorów akordeonu w prezentacji solowej (Subliminal Folk Suite), nawiązujące tym samym do muzyki ludowej, a także jazzu w elementach muzycznych takich jak rytm i harmonia. Całość tworzy bardzo spójny i konceptualny album, który potwierdza, że eksperymentowanie z wieloma różnymi gatunkami nie jest przeszkodzą do stworzenia wyjątkowego i pełnego bogatych inspiracji albumu. 

 

Atom Accordion Quintet

2016-09-16

Mat

1273 artykuły 1 komentarz
Ukończył szkołę muzyczna I Stopnia w klasie tuby. Częste występy publiczne oraz współpraca w orkiestrach dętych pogłębiły w nim chęć kształcenia się w kierunku muzycznym. W 2013 roku rozpoczął studia na kierunku muzykologii w Krakowie. W…
Zasłużeni dla serwisu


przysłano: 24 pazdziernika 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca