Muzyka

Brewka – Steczkowski – Lua Preta na Festiwalu Przenikania!

W wieczór poprzedzający pierwszy dzień 2015 roku zdecydowałem, że otworzę w nowym roku miejsce przyjazne młodym twórcom, do którego każdy będzie mógł zawsze wpaść, by bez kompleksów porozmawiać o sztuce”. Tak powstała Galeria officyna art & design artysty Wojciecha Brewki, a w ślad za nią Dziedziniec Kulturalny, który w tym roku zaowocował wyczekiwaną premierą “Festiwalu Przenikania”.

Pod adresem Galerii, w samym sercu Warszawy, Wojciech Brewka stworzył kolektyw Dziedziniec Kulturalny, gdzie razem z sąsiedzkimi firmami i organizacjami, zorganizuje w dniach 20-21 maja br. Festiwal. Ta wyjątkowa inicjatywa ma na celu przybliżenie warszawiakom zjawiska przenikania się różnych dziedzin sztuki, życia i kultur oraz tego, jak sztuka przenika do naszej codzienności.


 

CO SIĘ WYDARZY?

Głównym punktem programu festiwalowego będzie zbiorowa wystawa artystów profesjonalnych, zatytułowana  „Przenikania“. Pokażemy m. in. prace z dziedziny malarstwa, grafiki, fotografii, jak również mappingowane instalacje artystyczne. Wielką atrakcją wydarzenia będzie ŻYWY OBRAZ składający się z trójwymiarowych instalacji i aktorów z krwi i kości.

 

Sztuka wizualna to nie wszystko. Na naszym dziedzińcu stanie scena, na której wystąpią zespoły muzyczne, dj'e oraz teatry, tworząc fuzję nieoczywistych dźwięków, łącząc kultury i pokolenia.

 

Posłuchamy legendarnego warszawskiego kolektywu etno-elektro Masala Soundsystem, prezentującego swoją twórczość od Tarnobrzegu po Bangladesz. Wystąpi polski zespół Naneli Lale, grający na oryginalnych tureckich instrumentach: rebab, ney, kanun. Zobaczymy polski, bluesowo–rockowy Atom Heart oraz utalentowaną, wykształconą we Francji Béa B. Przed festiwalową publicznością zaprezentuje się Teatr Alatyr, nawiązujący do tradycji teatru wędrownego, występując zarówno w małych miejscowościach jak i wielkich aglomeracjach. Wystąpi Lua Preta – duet grający bardzo energetyczną, taneczną muzykę. Ideę „przenikania” obrazuje łącząc afro house, kuduro i różnorakie gatunki muzyki elektronicznej.

 

Podczas Festiwalu Przenikania będziemy świadkami wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. Osiem osób na scenie stworzy jedną wspólną muzyczno-wizualną historię. Na Dziedzińcu Kulturalnym Jerozolimskie 107 odbędzie się art performans, którego celem będzie stworzenie jednego interdyscyplinarnego dzieła sztuki, kreowanego na żywo przez 8 artystów. Połączymy we wspólnym projekcie czterech malarzy oraz czterech muzyków. Obraz, wraz ze stworzoną na żywo muzyką, stanowić będzie ostatni element zbiorowej wystawy „Przenikania”. Performans będzie polegał na namalowaniu wspólnego obrazu składającego się z czterech modułów. Na początku tworzenia historii każdy z twórców rozpocznie pracę nad swoją częścią obrazu, a w miarę rozwijania się utworu muzycznego artyści będą zamieniali się miejscami przy sztalugach, uzupełniając, modyfikując oraz przetwarzając dzieło partnera. Eksperyment polega na umożliwieniu ingerowania w swoją artystyczną sferę intymną, jaką jest malowanie obrazu innych uczestników malarskiej przygody. W przedsięwzięciu weźmie udział zespół P138 z multiinstrumentalistą, pedagogiem, trenerem biznesu, w dzieciństwie solistą Muzykującej Rodziny Steczkowskich – Marcinem Steczkowskim oraz Mają Skrońską i Tomaszem Sokołowskim w składzie. Zaskakujące dźwięki będą przenikać się ze sztuką artystów: Wojciecha Brewki, Angeliki Korzeniowskiej, Jana Jubaala Wasińskiego oraz Jarosława Chrabąszcza. Czwarty z artystów projektu – muzyk, będzie dla widzów niespodzianką i dołączy do zespołu w ostatnim momencie.

 

Planujemy ciekawe pokazy filmowe i spotkania z reżyserami. Staną stoiska z jedzeniem i piciem, na ciepło i zimno z różnych stron świata. Przez cały czas festiwalu odbywać się będą jamy malarskie i warsztaty artystyczne, które poprowadzą artyści: pomysłodawca Festiwalu Wojciech Brewka, Zuza Jankowska, Łukasz Leskier, Luiza Poreda. Pojawią się wielkoformatowe kolorowanki. Razem z artystami z Art PoPo, wspólnie z uczestnikami wymalujemy kolorami wielką, drewnianą komodę. Nie zabraknie też miejsca na jam muzyczny oraz warsztaty z capoeiry, będącej połączeniem sztuki i tańca.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wystawa zbiorowa pod hasłem „Przenikania“, zaplanowana na sobotę 20 maja, jest wpisana do programu warszawskiej Nocy Muzeów 2017.

Więcej: https://www.facebook.com/dziedzinieckulturalnyjerozolimskie107 | www.officyna.eu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca